750. výročí trvání města Kroměříže: Slavit, nebo neslavit?
Město Kroměříž by v příštím roce rádo oslavilo 750. výročí svého trvání. Sotva tato myšlenka vylétla to éteru, okamžitě se objevilo několik hlasů, které ji začaly zpochybňovat. K oslavám prý není důvod, rok 2013 prý není spjat s žádnou historickou událostí a město prý jen navazuje na komunistické oslavy. A jak už bývá v Kroměříži zvykem, dříve než promluví skutky se dostávají ke slovu emoce. Proto v následujících řádcích nechejme prostor argumentům dvou odborníků, které se kroměřížské historii denně věnují. Ředitelka Státního okresního archivu v Kroměříži PhDr. Jitka Zezulová a historička Muzea Kroměřížska Dr. Markéta Mercová napsaly následující pojednání, které myšlenku oslav 750. výročí trvání města Kroměříže odborně posuzuje.
V roce 1963 se rozhodlo město Kroměříž oslavit 700 let svého trvání. V dobovém materiálu vydanému při této příležitosti se uvádí: „… Přesný den, kdy byla tato důležitá mýtní a tržní osada na zemských stezkách při brodu řeky Moravy povýšena na město, neznáme. Rovněž přesně neznáme ani rok, kdy k tomuto povýšení došlo. Nezůstala zachována ani jediná listina, která by povýšení Kroměříže potvrzovala bezprostředně a určovala přímo…“
Skutečnost, že nemáme přesně datováno, kdy byla Kroměříž povýšena na město, ovšem není neobvyklá a týká se řady jiných českých a moravských měst. Středověká města ve své vyhraněné podobě totiž převážně nevznikala náhle, pouze jednorázovým rozhodnutím panovníka. Aby byla osada – ves považována za město, měla by splňovat různá kritéria, např. existence alespoň některé základní funkce sídliště, např. vznik kláštera, hradeb, dvorce atd. A to Kroměříž v polovině 13. století splňuje .
První zmínka o Kroměříži je prokazatelně z roku 1141 z listiny olomouckého biskupa Jindřich Zdíka. Je logické, že trhová obec od uvedeného roku jistě prošla vývojem, rozvíjela se a byla důležitým bodem na obchodních stezkách (jantarové a solné), které protínaly Moravu. Již roku 1207 král Přemysl I. potvrdil olomouckému biskupství držení Kroměříže s trhem, z roku 1232 je zmínka o kroměřížském kostele a krčmě. O významu Kroměříže již v první polovině 13. století svědčí i to, že se zde usadil johanitský řád, vybudoval komendu i špitální kostelík sv. Jana Křtitele, který je uváděn v imunitní listině markraběte Přemysla z roku 1238. Kolem roku 1260 pak založil olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku kostel sv. Mořice i s kapitulou.
V roce 1963 si představitelé města byli těchto skutečností vědomi, a proto celý problém konzultovali s historiky a vědeckými pracovníky, ať už to byli odborní pracovníci kroměřížského muzea, ale především byla oslovena historička a archivářka Historického ústavu Akademie věd v Praze PhDr. Věra Jenšovská (1895 - 1982), zemská archivářka, stipendistka Čs. historického ústavu v Římě v letech 1924 a 1926, se zaměřením na pomocné vědy historické (mj. pracovala na výzkumu bohemik ve Vatikánském archivu). Podle vyjádření dr. Věry Jenšovské k povýšení Kroměříže na město muselo dojít mezi léty 1256 - 1266. Jako trhová ves je Kroměříž totiž naposledy jmenována v listině Přemysla Otakara II., datované v Opavě 16. července 1256. Touto listinou zaručuje král olomouckým biskupům všechna jejich světská práva a nerušené držení majetku. Jako město je Kroměříž poprvé jmenována 1. ledna 1266 v listině, kterou olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku již dává vysazovat kolem Kroměříže vinice. V této listině je Kroměříž označena jako oppidum nostrum Cremsyr (CDM III., 377) „naše město Kroměříž.“ Je ovšem důležité odlišovat skutečný vznik města od dosud první známé zdokumentované písemné zmínky.
Městský národní výbor v Kroměříži na základě tohoto odborného vyjádření tedy stanovil oslavy 700. výročí TRVÁNÍ města na rok 1963, a to z několika důvodů: chystaly se oslavy nedožitých 90. narozenin malíře a grafika, kroměřížského rodáka Maxe Švabinského, 80. výročí narození dirigenta Václava Talicha, 270. výročí narození skladatele a hudebníka Pavla Josefa Vejvanovského, 100. výročí trvání pěveckého sdružení Moravan, 60. výročí založení Pěveckého sdružení moravských učitelů, 30. výročí založení kroměřížského muzea (Uměleckohistorické muzeum chystalo pro rok 1963 otevření nové historické expozice města) a v neposlední řadě měl být otevřen nově zbudovaný Dům kultury (byl otevřen až v roce 1964). Na přípravě oslav se podílelo nejen město Kroměříž, ale např. i Národní galerie v Praze nebo Akademie výtvarných umění. Akce probíhající během celého roku se ovšem netýkaly pouze kultury, ale např. i sportovních soutěží, různých aktivit základních i středních škol atd., byly vydány pamětní mince i příležitostné tisky. Vyšla např. dosud ceněná monografie Kroměříž s úvodním slovem Jindřicha Spáčila a fotografiemi Rudolfa Smahela.
V roce 2013 bychom si tedy 750 let trvání města připomenout měli. Bohatá historie i současnost našeho města k tomu sama vybízí …
PhDr. Jitka Zezulová
Dr. Markéta Mercová