Barborka bude mít osm nových lůžek pro těžce postižené osoby
Domov pro osoby se zdravotním postižením Barborka bude mít od července roku 2019 nově 12 místo stávajících čtyřech lůžek odlehčovací pobytové služby pro osoby se zdravotním postižením a seniory. Záměr schválilo krajské zastupitelstvo. „Jedná se o lůžka pro lidi s těžkým zdravotním postižením, kteří vyžadují nepřetržitou péči. Zájem o tuto službu v regionu převyšoval dosud nabízenou kapacitu,“ popsal místostarosta a krajský zastupitel Pavel Motyčka (KDU-ČSL).
Lůžka odlehčovací pobytové služby mají usnadnit život lidem pečujícím o těžce postiženého člena rodiny. „Lidé je využívají v době, kdy si potřebují odpočinout, případně jsou sami třeba v nemocnici na nějakém zákroku. Lůžko lze využít maximálně na dobu tři měsíce. Po přerušení pobytu minimálně na jeden den lze ale službu využít znovu,“ popsala Dagmar Klučková, ředitelka Sociálních služeb města Kroměříže, pod které Barborka spadá.
Barborka má celkovou kapacitu 140 lůžek. „Poskytuje pobytové sociální služby osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby,“ doplnila Klučková. Spektrum klientů domova je široké. Zahrnuje těžce postižené i osoby, které se integrují do běžného života v sociálně terapeutické dílně Hanáček, kde získávají pracovní návyky.
Navýšení míst pro těžce postižené by mělo pokrýt poptávku po této službě. „Již v roce 2015 jsem z popudu maminky postiženého dítěte prověřoval možnost zřízení denního stacionáře v Kroměříži. Vzhledem k finanční náročnosti služby však tehdy zřízen nebyl, přestože město slíbilo poskytnutí prostor i know-how sociálních služeb. S překvapením jsem si pak v regionálním tisku přečetl, že jsme se nesnažili rodinám s těžce postiženými pomoci,“ dodal Motyčka.
Podle něj zástupci města dlouhodobě usilovali o to, aby byl počet lůžek pro těžce zdravotně postižené na Barborce navýšen. „Změny v nastavení sociálních služeb zařazených do sítě poskytovatelů ve Zlínském kraji, kteří dostávají dotace od ministerstva práce a sociálních věcí, jsou ale bohužel dlouhodobým procesem, ve kterém má konečné slovo Zlínský kraj,“ upozornil vedoucí radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví Radovan Klabal.
Podle Klučkové se Sociální služby města Kroměříže snaží také o to, aby od příštího roku fungovala v Kroměříži i terénní odlehčovací služba pro osoby se zdravotním postižením a seniory. „Pracovníci sociálních služeb by v tomto případě klienty navštěvovali u nich doma,“ dodala Klučková.
Sociální služby by rády rozšířily i denní stacionář, který nyní funguje od pondělka do pátku pro lidi s lehčím mentálním postižením. „Chtěli bychom jej zpřístupnit i klientům s těžkým zdravotním postižením,“ uzavřela Klučková. Podle Klabala je záměr rozšíření služeb denního stacionáře mimo jiné reakcí na aktuální výstupy z komunitního plánování sociálních služeb v regionu.