Bezdomovci v centru otravují místní i turisty, město chystá nová opatření
Kroměřížská radnice chystá opatření, která by měla zmírnit problémy s lidmi bez domova, kteří zejména v centru města znepříjemňují život tamním obyvatelům i návštěvníkům Kroměříže. „Situace s bezdomovci je v Kroměříži podobná jako v jiných městech naší velikosti. Řešíme ji v podobě sociální práce, činnosti městské policie i na úrovni projednávání přestupků. Musím ale dodat, že nejsme schopni naplnit představy některých občanů, podle nichž bychom měli bezdomovce například naložit do auta a někam odvézt. Na to nemáme oporu v zákoně,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka, který má na starost sociální oblast.
V Kroměříži se podle něho pohybuje v jednom okamžiku zhruba 20 až 30 bezdomovců. „Asi polovina z nich nemá trvalý pobyt v Kroměříži. Často se jedná o lidi, kteří jsou propuštěni z psychiatrické nemocnice nebo z protialkoholní záchytné stanice a ve městě už krátkodobě nebo i dlouhodoběji zůstanou,“ popsal vedoucí radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví Radovan Klabal. Podle něho se lidé bez domova v centru města zdržují zejména kvůli tomu, že zde mají snadný přístup ke zdrojům obživy i zábavy.
„Bezplatné rozdávání jídla a ošacení některými církevními organizacemi či fyzickými osobami považujeme za kontraproduktivní. Snažíme se osoby bez přístřeší motivovat k tomu, aby využívaly sociální služby, které v Kroměříži máme a na jejichž financování se město podílí. Jedná se o azylové domy, nízkoprahová denní centra či různé terénní programy. Využití těchto služeb je ale dobrovolné, klienty k tomu nelze přinutit. Mnozí dávají přednost životu na ulici, kdy jídlo dostávají od zmíněných organizací zdarma a na alkohol a cigarety získávají peníze žebráním nebo dary od občanů či návštěvníků města,“ doplnil Klabal.
Radnice proto v těchto dnech začala distribuovat leták nazvaný Na cestě z ulice. „Občané v něm najdou vysvětlení, proč jejich dary bezdomovcům nepomáhají. A pro lidi bez přístřeší leták obsahuje informace o tom, kde se jim dostane pomoci, kde se mohou zdarma umýt, dostat čisté prádlo, strávit noc. Chceme alespoň část z nich motivovat k tomu, aby svůj život netrávili na ulici s levným alkoholem v ruce,“ popsal Motyčka. Na leták bude navazovat projekt stravenka. „Jeho podstatou je to, že za odvedenou práci, například drobný úklid, dostanou poukázku na jídlo. Cílem je zapojovat lidi bez přístřeší do běžného života,“ dodal Klabal.
Vedení města si uvědomuje, že pouze sociální práce nevyřeší všechny problémy. „Vždy se bohužel najdou lidé, kteří z ulice nepůjdou a kteří budou dělat problémy. Jedná se o celorepublikový problém. Proto bychom uvítali, kdyby došlo ke změně v naší legislativě, která by dala městské policii více pravomocí,“ řekl starosta Tomáš Opatrný, který má na starost městskou policii. Ta může proti bezdomovcům zakročit jen pokud porušují zákon či městskou vyhlášku. Podle ředitele městské policie Libora Kubiše je však i v tomto případě problematické pachatele potrestat. „Ukládání sankcí je neúčinné. Lidé bez domova pokuty neplatí. A při přestupcích předávaných správnímu orgánu se často potýkáme s důkazní nouzí,“ popsal Kubiš.
Obyvatelé ulic v centru Kroměříže i tamní podnikatelé se nedávno na město obrátili s žádostí o pomoc. Na setkání s představiteli radnice zmínili, že se potýkají se znečišťováním veřejných prostranství, hlukem i s agresivitou alkoholem a jinými návykovými látkami posilněných bezdomovců. Městská vyhláška přitom konzumaci alkoholu na vymezených veřejných prostranstvích zakazuje. Zastupitelé k nim ve čtvrtek přidali i chodník za Domem kultury.
Podle Radky Sedlákové, vedoucí radničního oddělení občansko-správních přestupků, je možné osobě páchající opakovaně přestupky až na jeden rok zakázat pohyb na veřejně přístupném místě, kde se přestupků dopouštěla, například na Riegrově či na Velkém náměstí. „Před uložením tohoto správního trestu je ale samozřejmě nutné prokázání viny. Například v případě veřejného pohoršení je potřeba, aby ho dosvědčili alespoň tři lidé,“ sdělila Sedláková. Na zmíněném setkání přítomní občané přislíbili součinnost v podobě poskytování svědeckých výpovědí.
Zákon před lety umožňoval pachatele přestupku dokonce z města vykázat. „Fungovalo to, tento institut jsme hojně využívali. Bohužel, legislativa se změnila. Pokud bychom teď například chtěli člověka bez domova odvézt do místa jeho trvalého pobytu, mohlo by to být kvalifikováno jako únos. Je také nutné říct, že pro nás je bezdomovec člověk jako každý jiný. Chováme se k němu jako ke každému jinému občanovi. To, že někdo někde sedí, není přestupek. Navíc mezi touto komunitou jsou i vzdělaní lidé, novináři, lékaři, inženýři, kteří dobře znají svá práva a sledují pečlivě náš postup,“ uzavřel Kubiš.