Chovatelé budou moci sbírat psí exkrementy i do sáčků z PVC
Kroměřížská radnice nahradí polovinu stávajících papírových souprav na psí exkrementy PVC sáčky. „Důvody jsou praktické i finanční. Sběr exkrementů zejména na travnatých plochách je s plastovými sáčky snadnější a příjemnější. Město jejich zavedením navíc ročně ušetří více než 140 tisíc korun,“ uvedl místostarosta Karel Holík. Sáčky z PVC se na stojanech s odpadkovými koši objeví nejpozději v květnu.
Radnice dosud každý rok kupovala 240 tisíc papírových souprav na psí exkrementy, které tvoří sáček a lopatka, obojí z papíru. „Náklady na tyto papírové soupravy se pohybují kolem 340 tisíc korun, tedy za 120 tisíc kusů je to zhruba 170 tisíc korun. Za stejné množství, tedy 120 tisíc kusů sáčků z PVC, město zaplatí asi jen 28 tisíc korun,“ řekl vedoucí radničního odboru služeb Lambert Hanzal. Zavedení sáčků z PVC podle něj nikterak nezhorší životní prostředí. „Sáčky s exkrementy, ať už papírové či plastové, tak jako tak končí ve směsném komunálním odpadu a jsou odváženy na skládku,“ dodal Hanzal.
V Kroměříži je nyní, včetně místních částí města, registrováno asi 1750 psů. Jejich majitelé za ně platí městu poplatek. Hradí ho lidé s trvalým pobytem a firmy se sídlem v Kroměříži, a to za psa, který je starší tří měsíců.
Pokud zvíře chovají v domech se čtyřmi a více byty, platí za prvního psa 800 a za druhého a dalšího 1200 korun, v rodinných domech a v domech se třemi a méně byty 400 korun za prvního a 600 korun za druhého a dalšího psa. Za prvního psa, jehož držitel má trvalý pobyt nebo sídlo v místních částech Bílany, Hradisko, Drahlov, Kotojedy, Postoupky, Těšnovice, Trávník, Vážany a Zlámanka se platí ročně 200 a za druhého a dalšího psa 300 korun.
Některé skupiny lidí, například invalidé, jsou od poplatku osvobozeny. Kompletní znění vyhlášky o místním poplatku ze psů je na webu města na odkazu https://www.mesto-kromeriz.cz/urad/dokumenty-a-informace/verejne-dokumenty/platne-narizeni-a-vyhlasky/.