Členství v síti UNESCO přineslo kroměřížským školám inspiraci i prestiž
Dvě základní školy zřizované kroměřížskou radnicí patří do Sítě přidružených škol UNESCO - Základní škola Zachar od roku 1997 a Základní škola U Sýpek od roku 2002. Školám členství přineslo nová témata a inspiraci, ale také prestiž. Učí své žáky novým pedagogickým metodám a ukazují jim dnešní docela složitý svět i z jiného pohledu, ocenil starosta Kroměříže Jaroslav Němec.
Základní škola Zachar se k síti škol UNESCO přidružila v Kroměříži jako první. Podle ředitelky a radní města Petry Fečkové se školy v Kroměříži v době zápisu zámku, Podzámecké zahrady a Květné zahrady na seznam světového dědictví UNESCO (1998) o členství v síti velmi zajímaly. Kromě zmíněných dvou základních tak do ní patří i tři střední školy – Gymnázium Kroměříž, Střední zdravotnická škola Kroměříž a Tauferova SOŠ veterinární Kroměříž.
„V poslední době prestiž narůstá, neboť počet škol v síti je omezený. Školy musí být aktivní, hlídá se to,“ uvedla Fečková. Členství v síti měnilo v ZŠ Zachar osnovy, například přibylo hodin dějepisu. „V něm a v předmětu Výchova k občanství se dělají témata a projekty přidružených škol UNESCO. Oblast lidských práv jsme zařadili do předmětu Etická výchova. Velká témata stanovená Organizací spojených národů se pak zpracovávají ve velkých školních projektech,“ popsala Fečková.
Loni například žáci devátých tříd připravovali ve velkém školním projektu své vlastní komentované prohlídky pro žáky prvního stupně. „Poznávání města formou exkurzí začínáme už na prvním stupni, na druhém se to rozšiřuje na okolní region. Je důležité, aby děti věděly, kde žijí,“ doplnila Fečková. Projekty, které se neodehrávají jen v učebnách, realizuje i ZŠ U Sýpek. „Například jde o výtvarné happeningy v parku před školou,“ uvedla ředitelka Eva Šílová.
Podle ní je členství v síti škol UNESCO obrovským závazkem na kvalitu práce školy. „Zároveň přináší novou inspiraci, podněty i zajímavá témata, která můžeme s dětmi zpracovávat. Díky tomu není práce ve škole jednotvárná. Činnost školy je variabilní a rozvíjí veškeré komunikativní, pracovní i intelektové kompetence dětí,“ uvedla Šílová. Žáci ZŠ U Sýpek se zabývali například ochranou životního prostředí, historií, mýty a pověstmi, poznáváním Zlínského kraje, ale třeba i geologií.
Výuku oživuje také výměna poznatků se školami v zahraničí, která probíhá přes internet. „Sami jsme například v loňském školním roce iniciovali dva projekty zaměřené na oblast německého a anglického jazyka, které souvisely s památkami UNESCO a s pohádkami,“ doplnila Šílová.
ZŠ U Sýpek ode dneška v Kroměříži hostí 23. Valné shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO v ČR. Účastní se jej devět desítek zástupců z 54 základních, mateřských, středních a vyšších odborných škol. Shromáždění potrvá do úterka, kdy delegáty přijede pozdravit i ministr školství, mládeže a tělovýchovy a předseda České komise pro UNESCO Stanislav Štech.