Dávky sociální péče pro rodiny s nezaopatřenými dětmi
Městský úřad Kroměříž – sociální odbor
Vítáme všechny, kdo si otevřeli internetové stránky Města Kroměříže a mají zájem se něco dozvědět o poskytování dávek sociální péče rodinám s nezaopatřenými dětmi. Tyto sociální dávky poskytuje oddělení péče o rodiny s nezaopatřenými dětmi, které najdete na ulici 1. máje č.p. 533 v Kroměříži (přízemí).
Dávku sociální péče poskytuje stát rodinám s nezaopatřenými dětmi, které se ocitly na hranici bídy a nemají možnost si svou finanční situaci vyřešit sami vlastním přičiněním. Tato dávka je projevem solidarity realizované redistribucí příjmů, což znamená, že ti, co peníze mají pomáhají těm, co pomoc potřebují.
Dávka sociální péče (dále jen soc. dávka) je poskytována převážně na základě zákona 482/1991 Sb., o sociální potřebnosti, ve znění pozdějších zákonů.
Nezaopatřenost dítěte se posuzuje: dle § 11 zákona č. 117/1995 Sb., kde je taxativně vymezeno, kdy lze dítěte považovat za nezaopatřené. Například za nezaopatřené dítě lze považovat dítě do skončení povinné školní docházky, a poté nejdéle do 26 let věku, jestliže se soustavně připravuje na budoucí povolání, nebo se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, anebo z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat výdělečnou činnost atd.
Za společně posuzované osoby lze v rodině považovat např.:
- nezaopatřené děti
- rodiče nezaopatřených děti
- osoby, jimž byly děti svěřeny do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu
- manžel žadatelky
- druh žadatelky – pokud spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby (§ 15 občanského zákoníku)
Rodinu lze považovat za sociálně potřebnou:
- jestliže celkový příjem společně posuzovaných osob nedosahuje částek životního minima (zákon číslo 463/119 Sb., o životním minimu, ve znění pozdějších předpisů) a nemohou si zvýšit příjem vzhledem ke svému věku, zdravotnímu stavu nebo z jiných vážných důvodů vlastním přičiněním, zejména vlastní prací
- majetkové poměry rodiny jsou takové, že nemohou rodině plně zaručit dostatečné zajištění výživy a ostatních skutečných odůvodněných nákladů
Životní minimum (zákon číslo 463/1991 Sb.)
Částka k zajištění výživy a základních potřeb občana:
- nezaopatřené dítě ve věku 0 - 6 let 1690 Kč
- nezaopatřené dítě ve věku 6 - 10 let 1890 Kč
- nezaopatřené dítě ve věku 10 – 15 let 2230 Kč
- nezaopatřené dítě ve věku 15 – 26 let 2450 Kč
- ostatní občané 2320 Kč
Částka k zajištění nezbytných nákladů na domácnost občana:
- 1 osoba v domácnosti 1780 Kč
- 2 osoby v domácnosti 2320 Kč
- 3 až 4 osoby v domácnosti 2880 Kč
- 5 a více osob v domácnosti 3230 Kč
Žije-li v rodině více osob, jejichž příjmy se posuzují společně, započítává se částka potřebná k úhradě nezbytných nákladů na domácnost pouze jednou.
Žádost o dávku sociální péče může podat každý občan starší 16 let na místně a věcně příslušném obecním úřadě III. stupně ve svém trvalém bydlišti. Podání žádosti o dávku sociální péče se řídí zákonem číslo 71/1967 Sb., o správním řízení, ve znění pozdějších předpisů.
Při podání žádosti o dávku sociální péče obdrží od pracovnice tiskopis čestného prohlášení o příjmech a majetku, pro společně posuzované osoby starší 18 let. Po vypsání, musí být na čestném prohlášení ověřen podpis osoby, která prohlášení učinila. V případě, že by zde občan uvedl nesprávné údaje jde o přestupek a pokud by tyto nepřesné údaje zapříčinily neodůvodněnou výplatu dávky, může jít i o trestný čin. K žádosti je dále nutné doložit doklady o všech příjmech, které rodina má, např. oznámení o dávkách státní sociální podpory (přídavek na dítě, sociální příplatek, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení apod.), potvrzení o příjmu ze zaměstnání za posledních 6 měsíců, doklad o výši hmotného zabezpečení z úřadu práce, u osob samostatně výdělečně činných se požaduje doložit výpis posledního daňového přiznání z finančního úřadu. Pokud žadatel nebo společně posuzovaná osoba je držitelem průkazu ZTP/P předkládá pracovnici průkaz k ověření, nebo potvrzení odborného lékaře o zvýšených nákladech na dietní stravování. Nedílnou součástí žádosti o soc. dávku jsou i doklady od skutečných nákladů na domácnost, což může být například rozpis nájemného a služeb spojených s užíváním bytu (domu), doklad o výši záloh za odběr energií spojených s bydlením (voda, elektřina, plyn), faktury od zakoupení případně i odvoz pevného paliva (uhlí, dřevo apod.), doklad od zakoupení propan butanové bomby na vaření atd.. Pokud jsou ve společně posuzovaných osobách děti starší 15 let, dokládá se potvrzení o jejich přípravě na budoucí povolání, případně doklad o jejich evidenci na úřadu práce, v mimořádných případech doklad o tom, že se ze zdravotních důvodů nemohou soustavně připravovat na budoucí povolání a z téhož důvodu nemohou být ani v evidenci na úřadu práce. Po doložení všech požadovaných dokladů je žadatel o dávku sociální péče seznámen se spisem. Následně sociální pracovnice prověří vše potřebné a vyhotoví rozhodnutí, které je žadateli zasláno.
Za oddělení péče o rodinu s nezaopatřenými dětmi – Hana Smítalová
Telefon: 573 315 277
E-mail: hana.smitalova@mesto-kromeriz.cz