Do Bílan se po 50 letech vrátí masopustní zvyk Hanácké právo
Místní část Kroměříže Bílany si po dlouhých 50 letech připomene kdysi tradiční masopustní zvyk Hanácké právo. O pořádek v obci se tak dva dny bude starat šestnáctičlenná chasa krojovaných v čele s rychtářem. Vládu převezme od starosty Jaroslava Němce v pátek 7. července a následující den kolem 21:00 mu ji zase vrátí.
„Věřím, že chasa nově nabytého práva nezneužije a bude s ním nakládat spravedlivě. A že se účastníci i návštěvníci akce především dobře pobaví,“ uvedl Němec. Bílany si všelidovou slavností připomenou výročí 750 let od první písemné zmínky o obci a také 120 let od založení místního sdružení dobrovolných hasičů.
„Chceme oživit prastarý zvyk, který se dříve pravidelně udržoval. Akorát ho přesunujeme kvůli lepšímu počasí z masopustu do letních měsíců. Rádi bychom také do dění v obci více zapojili mladé lidi a v neposlední řadě chceme posílit naši identitu Hanáků a připomenout si, odkud pocházíme,“ poznamenal předseda osadního výboru v Bílanech Marek Motalík.
Slavnost zahájí v pátek v 15:00 zmíněné převzetí práva od starosty na Velkém náměstí v Kroměříži, kde poté vystoupí lidoví zpěváci Hlahol Mysločovice. V sobotu od 9:00 pak bude chasa procházet obcí. „Písař bude mít přehled o všech prohřešcích obyvatel, procesu se budou účastnit dva konšelé a rozsudek vynesou rychtář a pudmistr. Právo pak vykoná kopař. Kominík pak stavení provinilce vymete od všeho jedlého a sklepník od tekutého,“ popsal s úsměvem Motalík. Každý osmi z mužských členů chasy bude mít k sobě partnerku.
Kromě 16 členů chasy by měly dorazit i desítky dalších krojovaných. Zábavu ve volnočasovém areálu v Bílanech, která začne v sobotu 8. července v 18:00, oživí soubor Hanácká beseda Kojetín, dechová kapela Věrovanka a pěvecký soubor Hlahol Mysločovice. Akci doplní výstava historických fotografií v knihovně, k vidění bude také původní zachovalý bílanský kroj.
Hanácké právo vždy patřilo ke konci masopustu, uvedl v knize Dějiny obce Bílan z roku 1924 Oldřich Kajdoš. Bylo upomínkou na hrdelní právo, které odsouzence posílalo na popraviště. Chasa se po dobu slavnosti sama starala o pořádek a bezpečnost v dědině, právem býval ozdobený železný rožeň. Chasníci jezdívali na koních od stavení ke stavení a brali, co kdo dal, „čistili“ i komíny od klobás a uzeného masa a v hospodě tancovali tři dni až do Popeleční středy.
Hanácké právo se dodržovalo i v okolí, například v Hulíně, Chropyni i v obcích jako jsou Bojanovice, Bezměrov, Dobrotice, Pravčice, Rataje, Skaštice, Šelešovice, Všetuly či Záhlinice. V Bílanech se prastarý zvyk při masopustu konal naposledy před 50 lety, 7. února 1967 při oslavách 700 let od založení obce a 70 let fungování sboru dobrovolných hasičů.