Do Kroměříže putují další evropské peníze
Kroměříž - Tři nové projekty zaměřené na sociální oblast ve městě Kroměříži získaly podporu Evropské unie. Za finanční pomoci z evropských strukturálních fondů se ve městě začne s komunitním plánováním sociálních služeb, podporou a resocializací ohrožené mládeže a integrací zdravotně postižených do společnosti. Celkové náklady na realizaci zmíněných projektů se pohybují kolem 12 a půl milionu korun, přičemž drtivá většina bude hrazena z evropských zdrojů.
Nejnákladnějším z projektů je Podpora sociální integrace osob se zdravotním postižením v kroměřížském regionu. Podle projektové manažerky kroměřížské radnice Jany Pošvancové by měl projekt pozitivně dopadnout na klienty Ústavu sociální péče Barborka. „Je to poměrně velký projekt, díky němuž v Barborce vznikne řada terapeutických dílniček zaměřených na keramiku, práci se dřevem či tkaninami. Některé z nich jsou již v provozu, ale chybí jim vhodné vybavení. Chystají se také kondiční pobyty tak, aby klienti co nejvíce získali kontakt s každodenním světem,“ vysvětlila Jana Pošvancová. Projekt také počítá se vznikem stacionáře, který rodičům a příbuzným lidí se zdravotním a mentálním postižením usnadní péči o ně. „Chtějí-li se o své blízké navzdory postižení starat a zároveň chodit do práce, mají dnes velmi omezené možnosti. Buď musejí vzít co je, nebo nemohou sehnat práci vůbec,“ poznamenala projektová manažerka, podle níž celkové náklady na realizaci překročí osm milionů korun, Evropská unie přitom zaplatí více než sedm milionů.
Dalším úspěšným žadatelem, kterému radnice pomáhala připravit projekt, je občanské sdružení Jaspis, poskytující služby mladým dospívajícím lidem, inklinujícím k společensky nežádoucímu chování. „Tito lidé se pohybují na hranici činností, které nejsou v souladu s tím, co běžně považujeme za správné. Jaspis už nyní s těmito lidmi úspěšně pracuje, ale potřebuje svou činnost zprofesionalizovat a získat peníze, protože jeho práce spočívá především na dobrovolnictví,“ vysvětlila Pošvancová. Projekt podle ní podporuje především poradenství, vzdělávání personálu, zabezpečení chodu klubu pro mladé včetně drobného vybavení klubovny. Co se týče nákladů, které překračují 2,5 milionu korun, sdružení jako nezisková organizace nemusí projekt spolufinancovat a celá výše bude hrazena z prostředků Evropské unie. Jaspis ovšem bude muset zajistit předfinancování projektu, a to s pomoci bezúročné půjčky, kterou rozhodnutím zastupitelstva přislíbila kroměřížská radnice.
Třetím úspěšným projektem je Komunitní plánování sociálních služeb na Kroměřížsku. „Komunitní plánování je aktivita, která se v Kroměříži už nějakou dobu realizuje. Byla zpracována pro oblast seniorů, ale ke komplexnímu řešení poskytování sociálních služeb ve městě zatím nedošlo. Projekt je zaměřen na přípravu a realizaci analýz, ze kterých bude vycházet samotný komunitní plán, a evropské peníze nám pomohou zajistit veškeré organizační a strategické náležitosti,“ uvedla Pošvancová, podle níž můžeme město získat až 88 procent z celkově uznatelných nákladů, které se pohybují pod hranicí dvou milionů korun.