Dostat bydlení od města je těžké (MF Dnes, 13. 2. 2008)
Autor: MILAN LIBIGER, Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava
RADNICE SE ZBAVUJÍ BYTŮ Cenově výhodné bydlení v městských bytech je stále nedostupnější. Města totiž ve velkém prodávají byty a nové staví jen výjimečně. Žadatelů o bydlení přitom neubývá. Na byt 3+1 se ve Zlíně čeká až patnáct let.
Zlínský kraj - Cenově výhodné bydlení v městských bytech je stále nedostupnější. Města totiž ve velkém prodávají byty všech kategorií a nové staví jen málo. Žadatelů o bydlení přitom neubývá.
Jen ve Zlíně usiluje o nájem přes dva půl tisíce lidí. A přestože radnice přidělí asi deset bytů měsíčně, poptávku nemá šanci uspokojit.
„Bohužel je to tak. Na byt 3+1 se čeká deset, někdy až patnáct let,“ uvedl náměstek zlínské primátorky Miroslav Kašný.
Zlín před desíti lety vlastnil téměř devět tisíc bytů všech kategorií. Dnes jich má 3218 a prodej dalších tří set budou zítra schvalovat zastupitelé. Půjde o jeden Morýsův dům a bytovky v ulicích Dlouhá a Svatopluka Čecha. Tím by mělo podle Kašného prodávání městských bytů ve velkém skončit.
Údržba je pro radnice příliš nákladná, lidé dluží za nájem Podobná situace jako ve Zlíně je i v jiných větších městech kraje. Například v Kroměříži.
„Evidujeme 528 žádostí o udělení městského bytu. Poptávka převyšuje možnosti města. Radnice v tuto chvíli novými byty nedisponuje,“ uvedl mluvčí kroměřížského městského úřadu Pavel Zrna.
Město dnes vlastní 525 bytů, což je asi desetkrát méně než v roce 1997. Převážně jde o bydlení pro sociální slabší rodiny. Toho se radnice zbavovat nechce.
Ve Vsetíně v současné době začínají s druhou vlnou privatizace bytů. Zastupitelé schválili prodej 274 bytových jednotek, tedy třetiny bytového fondu. A to v pěti domech, především v centru města.
Radnice byty prodávají především z ekonomických důvodů. Investují miliony korun do správy a údržby bytovek a tyto peníze se jim v nájemném nevracejí. V městských bytech totiž platí regulovaný nájem, který je mnohem nižší než tržní. Deregulace nájemného hlídaná zákonem by měla skončit v roce 2010.
„Pro město je tento druh podnikání nevýhodný. Zákony chrání nájemníka na úkor majitele a snižování počtu bytů v majetku města vidím jako jedinou správnou cestu,“ řekla vsetínská starostka Květoslava Othová.
Městům navíc v souvislosti s pronájmem bytů přibývají pohledávky. Řada lidí neplatí nájem a dlužné částky nejsou vůbec malé. Například v Uherském Hradišti se vyšplhaly na tři miliony korun. Ve Zlíně dokonce na čtrnáct milionů. Získat tyto peníze zpátky je pro radnice velmi obtížné. Často se musejí obracet na soudy.
Přestože města byty prodávají, snaží se bydlení taky podporovat. Zaměřují se přitom na lidi s nižšími příjmy.
„Role města je, aby stavělo byty dotované státem pro sociálně slabší občany. Výstavbu bytů podporuje také tím, že nabízí soukromým investorům pozemky, na kterých mohou stát bytové domy,“ uvedl místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.
Zájemci o městské byty musejí splnit řadu podmínek. Například nesmějí vlastnit jinou nemovitost k bydlení, nebo mít vůči městu dluhy. Přednost v pořadníku mívají lidé ze sociálně slabších skupin. Plusem je i založené stavební spoření nebo očekávaný přírůstek do rodiny.
***