Důležité informace o povodňovém plánu a činnosti povodňové komise
Řeka Morava už mnohokrát v minulosti ukázala svou sílu a události posledních dnů, kdy hladina v Kroměříži dosáhla 566 centimetrů, což je hodnota odpovídající druhému stupni povodňové aktivity, opět ukázaly, že je třeba brát vodní živel vážně a je nezbytné být na možnou krizovou situaci připraven. Městský úřad v Kroměříži má pro tyto mimořádné události ustanovenu povodňovou komisi a sestaven povodňový plán, který slouží jako podklad pro činnost komise. Jedná se o praktický a podrobně zpracovaný dokument, který popisuje postupy při řešení krizových událostí nejen ve vztahu k řece Moravě, ale i všem ostatním tokům v regionu a ve vztahu k vodě vůbec. Je to souhrn organizačních a technických opatření potřebných k odvrácení nebo zmírnění škod při povodních, ať už na životech, majetku občanů a společnosti či na životním prostředí.
Povodňová komise, kterou tvoří předseda (starosta Petr Dvořáček), místopředsedové (místostarosta Petr Sedláček a tajemník městského úřadu Josef Menčl), tajemník (vedoucí vodoprávního úřadu Petr Vodák) a další členové, je povinna plnit celou řadu úkolů. Organizuje a zabezpečuje například hlásnou povodňovou a hlídkovou službu, v rámci územní působnosti vyhlašuje a odvolává stupně povodňové aktivity, zabezpečuje varování právnických a fyzických osob, organizuje, řídí, koordinuje a ukládá opatření na ochranu před povodněmi podle povodňového plánu, zajišťuje pracovní síly a věcné prostředky na provádění záchranných prací, zabezpečuje evakuaci a návrat, dočasné ubytování a stravování evakuovaných občanů a zajišťuje další záchranné práce.
Mimo období povodní se komise schází k projednávání závažných otázek, vztahujících se k zabezpečení ochrany před povodněmi. V rámci preventivních opatření organizuje povodňové prohlídky, které zjišťují, zda nejsou na vodních tocích, vodních dílech a zařízeních v záplavových územích závady. Tyto prohlídky se provádějí zpravidla před jarním táním. Povodňové orgány mohou za základě údajů od povodňové hlídky vyzvat vlastníky pozemků, staveb a zařízení v záplavovém území k odstranění předmětů a zařízení, které mohou způsobit zhoršení odtokových poměrů nebo ucpání koryta. Pokud této výzvy vlastníci neuposlechnou, může povodňová komise takovou povinnost uložit rozhodnutím.
Stupni povodňové aktivity (SPA) se rozumí míra povodňového nebezpeční vázaná na vodní stavy nebo průtoky v povodňových hlásných profilech na vodních tocích (Hlásný profil povodňové služby je místo na vodním toku sloužící ke sledování průběhu povodně. V Kroměříži se nachází na pravém břehu řeky Moravy přiléhajícím k Podzámecké zahradě). První stupeň SPA označujeme jako stav bdělosti. V Kroměříži je vyhlašován v případě, stoupne-li hladina Moravy nad úroveň čtyř metrů. Od jeho vyhlášení se sledují vodní stavy minimálně jednou denně, při trvající stoupající tendenci vody v toku častěji. Povodňový orgán města musí zajistit hlídkovou službu a soustřeďuje informace o vývoji situace. Prověřuje spojení na účastníky povodňové ochrany, složky Integrovaného záchranného systému (IZS), správu toků, vlastníky vodních děl apod.
Stoupne-li hladina řeky Moravy v Kroměříži na pět metrů, vyhlašuje povodňová komise II SPA. Sledování toku probíhá minimálně čtyřikrát denně, s větší četností pokračuje i činnost hlídkové a hlásné služby. O situaci neprodleně informuje obce níže na toku. Limit pro vyhlášení III SPA v Kroměříži činí šest metrů a tento stupeň se vyhlašuje v případě reálného nebezpečí vzniku škod většího rozměru, ohrožení životů a majetku v záplavovém území. Pokud je patrná i v této fázi stoupající tendence hladiny, zahájí povodňové orgány neprodleně evakuaci z ohroženého území. Evakuaci řídí štáb města a postupuje dle krizového plánu. O zahájení rozhodne starosta. Evakuace se vztahuje na všechny osoby v místech ohrožených mimořádnou událostí s výjimkou osob, které se budou podílet na záchranných pracích, na řízení evakuace, nebo budou vykonávat jinou neodkladnou činnost v oblasti ochrany před povodněmi. Přednostně jsou evakuováni obyvatelé do 15 let, pacienti ve zdravotnických zařízeních, zdravotně postižené osoby a doprovod osob jmenovaných skupin. O vyhlášení II. A III. SPA jsou obyvatelé města informováni varovným signálem sirény, prostřednictvím sdělovacích prostředků, státní i městské policie, mobilních povodňových hlídek a oznámení místním rozhlasem.