Festival Hudba v zahradách a zámku Kroměříž se připojuje k oslavám Roku české hudby
Mezinárodní hudební festival Hudba v zahradách a zámku Kroměříž se bude letos konat již popětadvacáté, slaví tedy čtvrtstoletí svého trvání. Pokračuje v dlouholeté tradici pořádání koncertů za účasti špičkových umělců v neobyčejné atmosféře kroměřížských památek zapsaných na seznam dědictví UNESCO. „Cílem festivalu je přilákat diváky na nádhernou hudbu v kouzelném prostředí, zaujmout je tedy jak obsahem, tak i formou. Skleník Květné zahrady i Sněmovní sál Arcibiskupského zámku v Kroměříži, kde se budou koncerty letošního ročníku festivalu Hudba v zahradách a zámku konat, pomáhají vytvářet slavnostní atmosféru, která dokáže hudební vystoupení povýšit na jedinečný zážitek,“ vysvětlil spojení hudby a místa radní pro kulturu Jiří Kašík.
Festival nabídne šest koncertů v časovém rozpětí od 13. června do 27. července. Na jeho organizaci se podílí město Kroměříž, Dům kultury v Kroměříži, Art Collegium 2002, Klub UNESCO Kroměříž, Květná zahrada v Kroměříži a Arcibiskupský zámek Kroměříž.
„Letošní dramaturgie akcentuje téma Roku české hudby. Právě roky končící čtyřkou spojují životní výročí našich nejvýznamnějších skladatelů, ať už je to Bedřich Smetana, Antonín Dvořák nebo Leoš Janáček. Hudbu všech těchto skladatelů posluchači na našich koncertech letos uslyší,“ řekl umělecký ředitel festivalu František Macek.
Jubilejní ročník festivalu otevře 13. června na zahajovacím koncertě kantáta Antonína Dvořáka Svatební košile, ve které vystoupí sólisté Mária Porubčinová, Aleš Briscein a Jiří Brückler. Sborového partu se ujme Český filharmonický sbor Brno a všechny doprovodí rezidenční orchestr festivalu – Filharmonie Bohuslava Martinů. „Antonín Dvořák měl ke Kroměříži nesmírně vřelý vztah. Třikrát zde účinkoval a provedl své skladby Stabat Mater, Requiem i Svatou Ludmilu. Na jaře roku 1904 měl dirigovat také dílo Svatební košile, ale tohoto koncertu se již nedožil. Jeho uvedením bychom chtěli vzpomenout na pouto mezi Dvořákem a Kroměříží a také na ně upozornit veřejnost,“ uvedl dirigent František Macek. Koncert ve skleníku Květné zahrady bude zaznamenávat Česká televize, která je také hlavním mediálním partnerem festivalu.
Na stejném místě proběhne 18. června další koncert s názvem Koncert jako z pohádky, který přinese hudební pásmo s pohádkovými melodiemi v podání Pěveckého sboru Moravské děti Holešov, Dětského pěveckého sboru Zvonky ZUŠ Hulín a Pohádkové kapely pod vedením Lenky Poláškové.
Další koncert se uskuteční opět ve skleníku Květné zahrady 28. června. V programu s názvem České hudební poklady posluchači uslyší mimo jiné Janáčkovu Sinfoniettu a Dvořákův Houslový koncert a moll v podání americké houslistky Aubree Oliverson. Moravskou filharmonii Olomouc bude dirigovat František Macek.
Na 7. července je naplánovaný koncert souboru historických dechových nástrojů Ensemble Tonus Wien. Koncert ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku představí skladby Pavla Josefa Vejvanovského a dalších skladatelů, jejichž díly se může pochlubit kroměřížský zámecký hudební archiv.
Operním vrcholem festivalu bude 18. července koncertní uvedení opery Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany. Sólisty Markétu Klaudovou, Richarda Samka a Pavla Švingra doprovodí Filharmonie Bohuslava Martinů se slovenským dirigentem Rastislavem Štúrem.
Závěrečný koncert se koná 27. července ve skleníku Květné zahrady a představí Filharmonií Bohuslava Martinů spolu s mladými dirigenty doslova z celého světa. Závěrečný koncert mezinárodních dirigentských kurzů uzavře již tradičně také letošní 25. festivalový ročník.