Informace o průběhu rekonstrukce Vodní ulice si přišlo poslechnout asi 50 lidí
Městský úřad Kroměříž pořádal ve středu veřejné projednání k rekonstrukci Vodní ulice. Do zasedací místnosti radnice si jej přišlo poslechnout asi 50 lidí. Zástupci investorů je ujistili, že omezení budou trvat jen nezbytně nutnou dobu, a také odpovídali na dotazy z pléna. V první etapě, která je plánovaná na příští rok, čeká oprava úsek od obchodního domu Baťa až po křižovatku s ulicemi Dobrovského a Farní. Zbylá část ulice je plánována na rok 2019.
Starosta Kroměříže Jaroslav Němec přítomné seznámil s předpokládaným průběhem investice. Od prvního března 2018 ji zahájí společnost Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK), po ní by od 1. května měla nastoupit plynárenská skupina innogy. Na 1. července je pak plánováno zahájení opravy povrchu ulice, kterou obstará město. „Pokud se nestane nic nečekaného a bude nám přát počasí, šest měsíců je reálná doba, za kterou se dá oprava stihnout,“ uvedl Němec. Informace o průběhu akce a aktuálních omezeních lidé získají v informačním kiosku, který bude zřízen ve Farní ulici.
VaK bude podle předsedy představenstva a ředitele Ladislava Lejsala vyměňovat letité přípojky kanalizace k jednotlivým domům, samotné vedení kanalizace opravil už v roce 2005. Kompletní výměna ale čeká poruchový vodovodní řád včetně přípojek. Vak počítá s náklady asi 7,5 milionu korun na první etapu a kolem deseti milionů korun na etapu plánovanou v roce 2019. Podle Lejsala bude prioritou bezpečnost. „Možná se jeden den nedostanete do obchodu, ale jinak to nejde. Vodní ulice je složitá, jsou tam staré baráky. Sranda to nebude, ale zvládneme to,“ ujistil Lejsal.
Podle výrobně technického náměstka Petra Vedry VaK zajistí pro opravou dotčené domy náhradní dodávku pitné vody tak, že položí provizorní potrubí. „Bez vody budete jen jednotky hodin na začátku při připojování na provizorní potrubí, a poté na konci při přepojování na nový vodovod,“ popsal Vedra. VaK bude podle něj pracovat od 7:00 do 19:00, aby termín dvou měsíců stihl. Zemina z výkopů se bude z ulice odvážet přes Velké náměstí pryč, zpět do výkopů půjde kamenná drť. Svoz odpadů bude zajišťovat po dobu stavby investor.
Ulice zůstane podle Lejsala po dobu oprav průjezdná. „Počítá se se zachováním průjezdního profilu širokého asi tři metry. Po dobu stavby tam ale bude jezdit jen nezbytně nutná dopravní obsluha,“ dodal ředitel VaK. Ulice zůstane i průchodná pro pěší. Obchody a nemovitosti, u nichž se bude aktuálně pracovat na přípojkách, zůstanou přístupné díky mostkům. Možné uzavírky by neměly přesáhnout dva dny. Obchodníci musejí počítat i s komplikacemi při zásobování, přijdou i o možnost záboru veřejného prostranství. Majitelé provozoven poukázali na ušlé tržby, nutnost opravy ulice ale chápou.
„Chtěl bych jim za rozumný a konstruktivní přístup poděkovat,“ dodal Němec. Poté, co plynaři položí nové potrubí, začne s opravou povrchu ulice město. Po dohodě s památkáři zůstane zachován historický ráz ulice. Po obou stranách tak budou chodníky z pásových žulových desek, komunikace bude z žulových kostek. „Chodníky budou širší na úkor komunikace, bude tak více místa pro předzahrádky,“ vysvětlil Němec. Město by první etapa prací měla podle odhadů stát šest milionů korun a druhá sedm milionů korun.