K oslavám 60. výročí osvobození Kroměříže se připojil i rumunský král
Kroměříž – Rumunský král Michal I. s rodinou se ve čtvrtek 5. května v Kroměříži účastnil oslav 60. výročí osvobození města a České republiky. Společně s představiteli města, armády, zástupci rumunské ambasády a Českého svazu bojovníků za svobodu položil věnce u pomníku padlých rumunských vojáků, kromě pietního aktu ale absolvoval i malou prohlídku města.
Poslední rumunský král, který již ovšem není oficiální hlavou Rumunska, dorazil k budově kroměřížské radnice kolem půl jedenácté dopoledne. Zde ho přivítal starosta města Petr Dvořáček, jeho zástupci, členové městské rady, ale také delegace z rumunského města Ramnicu Valcea, s nímž Kroměříž udržuje družební vztahy. Třiaosmdesátiletý bývalý panovník se po krátkém přijetí i s rodinou a doprovodem přesunul na náměstí Míru k pomníku rumunských vojáků, kteří před šedesáti lety padli v bojích při osvobozování Kroměříže. Starosta Kroměříže pak ve svém projevu připomenul význam rumunských vojáků při osvobozování města, ale i roli samotného krále, který se na konci války ve své vlasti významně podílel na povstání proti fašismu. „Z celého srdce chci poděkovat za slova, která nejen o mně, ale i o účastnících osvobozovacích bojů pronesl starosta. Tento moment je pro mně i v tuto chvíli plný emocí. Jsem rád, že zde mohu být přítomen a mohu vzdát památku a čest rumunským vojákům, kteří položili životy za svobodu tohoto města,“ reagoval král Michal I, který navzdory svému věku přítomné Kroměřížany překvapil svou skvělou kondicí.
Michal I. pochází z jihoněmecké katolické větve rodu Hohenzollernů-Sigmaringenů. Poprvé usedl na trůn jako malý chlapec v letech 1927 až 1930, kdy za něj ale vládla regentská vláda. Později byl králem ještě v letech 1940 až 1947, skutečným pánem Rumunska byl však v té době fašistický diktátor Antonescu. V roce 1944 se Michal I. významně podílel na ozbrojeném povstání. O tři roky později byla však přinucen podepsat abdikační listinu a odejít do exilu, která strávil převážně ve Švýcarsku.
Oslavy 60. výročí osvobození Kroměříže budou pokračovat i v následujících dnech. V Kroměříži až do neděle zůstává partnerská delegace, jejímiž členy jsou mimo jiné místostarosta více než stodvacetitisícového Ramnicu Valcea, členové rady, ale i ředitelé tamního muzea, umělecké školy či knihovny. V pátek si delegace prohlédne Arcibiskupský zámek, navštíví Knihovnu Kroměřížska a obě historické zahrady. Oslavy pokračují v sobotu 7. května dvěma kulturními pořady pro širokou veřejnost. V deset hodin začne na Velkém náměstí vystoupení folklórního souboru Strugurelul z Ramnicu Valcea a v devatenáct hodin vystoupí ve Sněmovním sále Hornický pěvecký sbor z Kladna se svým slavnostním koncertem. Přestože partneři z Rumunska mají odjez naplánovaný na neděli, oslavy v Kroměříži budou pokračovat ještě v úterý 10. května. Ve 12.30 hodin město uctí památku prezidenta Ludvíka Svobody u jeho hrobu na kroměřížském hřbitovu, přičemž aktu by se měli zúčastnit nejen představitelé města, ale například i zástupci Československé obce legionářské a také dcera Ludvíka Svobody Zoe Klusáková. Oslavy zakončí v 15 hodin slavnostní koncert v kroměřížském Domě kultury.