Kam se starým elektrickým spotřebičem? Na Sběrný dvůr!
Autor: Marie Konupková
S vyřazenými domácími spotřebiči a nástroji jako jsou pračky, chladničky, zahradní sekačky, hračky či kuchyňské roboty, se donedávna zacházelo jako s běžným odpadem. Zákon o odpadech v srpnu loňského roku stanovil jiný způsob nakládání s tímto odpadem, který umožňuje více chránit životní prostředí, ale také ušetřit peníze.
Použité domácí elektrospotřebiče již nejsou odpadem, ale tzv. zpětně odebíraným elektrozařízením. Občané je mohou zdarma odevzdat na Sběrném dvoře odpadů v Kroměříži na sídlišti Zachar, v rámci mobilních svozů odpadů, nebo přímo v prodejnách při nákupu modernějšího domácího pomocníka „vyměnit starý za nový". Zpětně odebírané elektrozařízení svým stavem musí odpovídat výrobku s ukončenou životností, tzn. že výrobek nesmí projít žádnou fází dílčího „zpracování" či dílčího využití. Takovéto zařízení, ze kterého občan vyjme to, co se „mu hodí" je již posuzováno jako odpad a pro zacházení s ním již nelze využívat výhod pro zpětný odběr elektrozařízení.
Na první pohled se zdá, že se jedná pouze o hru se slovy (zpětný odběr X odpad). V praxi to ale znamená, že výrobci a dovozci, kterým je zákonem stanovena povinnost zpětného odběru elektrozařízení, odebírají prostřednictvím provozovatelů tzv. kolektivních systémů na základě smlouvy s Městem Kroměříž úplná elektrozařízení ze zpětného odběru bezplatně, zatímco za „odstranění" odpadu (neúplného elektrozařízení) musí Město Kroměříž za své občany zaplatit. Náklady se potom promítnou do výše místního poplatku za odpad a rozpočítají se na jednotlivého obyvatele Kroměříže.
Každému z nás záleží na tom, kolik ho „stojí" jím produkované odpady. Chceme-li tedy snížit náklady na odpadové hospodářství, odevzdávejme ke zpětnému odběru elektrozařízení kompletní, se všemi základními součástmi. Zpětně odebrané zařízení musí obsahovat všechny základní součásti, které činí spotřebič spotřebičem.
Na Sběrném dvoře odpadů v Kroměříži bude umístěn informační plakát nebo Vám obsluha sběrného dvora na tel. č. 573 340 067 může poskytnout informaci o konkrétním výrobku a co je myšleno výrazem „základní součásti elektrozařízení". Zatímco mraznička bez zásuvek je stále mrazničkou a sběrný dvůr ji bez problémů převezme bezplatně, stejná mraznička s vymontovaným kompresorem je již posuzována jako odpad, za jehož odstranění musí Město Kroměříž, respektive občan, zaplatit.
Město Kroměříž děkuje všem občanům za vstřícnost ke správnému postupu při nakládání s vyřazenými elektrozařízeními.