Kontaminovanou vodu z požáru zachytila čistírna odpadních vod
Po velmi náročném víkendu, kdy hasičské jednotky likvidovaly rozsáhlý a ničivý požár v Chropyni, mají plné ruce práce i orgány dohlížející na ochranu životního prostředí. Už od brzkého pátečního rána s obavami sledoval krizový štáb kroměřížské radnice černý dým vycházející z areálu bývalého Technoplastu a snažil se zajistit všechny patřičné náležitosti potřebné k odvrácení ekonomických i ekologických škod. V terénu byli a stále jsou i pracovníci odboru životního prostředí, kteří nyní kontrolují, jaké následky požár zanechal na životním prostředí v regionu.
Tím prvním a nejvíce viditelným problémem byl stav ovzduší. Po celý víkend operovaly v regionu speciální vozy, které měřily hodnoty ovzduší. Přestože ve vzduchu nebylo naměřeno překročení povolených limitů, přítomnost netoxických aromatických látek by mohla v nejbližším okolí vyvolávat při dlouhodobém pobytu zdravotní komplikace či nevolnosti, a proto Chropyně přistoupila k evakuaci postižených ulic. Nepříjemný zápach sice zasáhl i řadu dalších měst a obcí, v nich ale naměřené hodnoty závadnost ovzduší neprokázaly.
Abnormální rozsah zásahu přinesl nemalé komplikace i vodohospodářům. Použitá voda kontaminovaná hasební pěnou, spláchnutými zplodinami a sazemi mohla zahltit čistírnu odpadních vod v Chropyni. Takovéto množství čistírna nestačila brát a hrozilo, že znečištěná voda bude muset být vypuštěna do říčky Malé Bečvy. „Řešení paradoxně přinesla skutečnost, že čistírna odpadních vod právě prochází rekonstrukcí a její velké kejdové nádrže jsou prázdné. Pracovníci čistírny pohotově odstranili lešení a hasební vodu z kanalizace na přítoku do čistírny přečerpávali do dvou velkokapacitních nádrží. Nyní se již nádrže pozvolna odpouštění a s běžnou kanalizační vodou vpouští do čistírny odpadních vod," uvedl Petr Vodák z odboru životního prostředí kroměřížské radnice. Podle se něj hned od pondělí 11. dubna také začaly provádět odběry vzorků půdy kvůli případnému spadu.