Kroměříž chystá opravy v městské památkové rezervaci
Kroměříž – V Kroměříži budou i letos pokračovat opravy vybraných památkových objektů v historickém centru. Zdejší zastupitelé schválili konečný návrh Programu regenerace městské památkové rezervace (MPR), který pro rok 2009 počítá s opravami dvou domů v Křižné a Vodní ulici a souboru církevních domů na Stojanově náměstí. Celkem investice do památek dosáhne téměř tří milionů korun.
Pro rok 2009 vybralo město do Programu regenerace MPR objekty dvou vlastníků a církve. „S výhledem na roky 2008 – 2012 máme sestavený seznam památkových objektů, které by si zasluhovaly opravu. Jedná se o zapsané památky, jejichž majitelé mají zájem neutěšený stav změnit. Naopak, v seznamu nemohou být z pochopitelných důvodů zařazeny objekty, jejichž majitel opravy v dohledné době nechystá," vysvětlil kroměřížský starosta Miloš Malý. Podle něj bývá tento předběžný seznam každoročně aktualizován a upravován tak, aby finančně odpovídal částce, kterou městu přiznalo ministerstvo kultury. Pro rok 2009 tato dotace činí 1 820 tisíc korun, zbývající finance poskytnou vlastníci a město. „Jsme samozřejmě rádi za každou korunu, ovšem například jen kostel sv. Mořice by sám o sobě potřeboval na rekonstrukci tak 20 milionů. Kostel sv. Jana Křtitele pro změnu potřebuje opravu umělých mramorů a sanaci zdí řádově za 10 milionů korun," poznamenal starosta a dodal, že město každoročně od státu dostává na rozdělení částku v rozmezí od 1 600 do 1 800 tisíc korun.
O výběru jednotlivých objektů rozhoduje zastupitelstvo, které také musí významnou částkou přispět z rozpočtu města. Poměr investic je přitom v rámci programu jasně stanoven podle toho, kdo je vlastníkem památkového objektu. „Je-li jím radnice, musí se na financování oprav podílet nejméně padesáti procenty. Stát může poskytnout maximálně padesát procent, většinou však jeho příspěvek bývá nižší," vysvětlil místostarosta Petr Sedláček. Pokud je majitelem opravované památky soukromá osoba, její minimální podíl činí čtyřicet procent. Stát pak přispívá maximálně padesáti procenty a radnice do oprav musí vložit nejméně deset procent nákladů. „V případě, že je opravovaný objekt v majetku církve, stát může formou dotace poskytnout až 70 procent. Město ze svého rozpočtu dává minimálně 20 procent a alespoň deseti procenty se musí na opravách podílet vlastník. Vzhledem k tomu, že církev zpravidla nemá dostatek prostředků na rekonstrukci svých památek, často přispíváme na úhradu církevního podílu i my," dodal místostarosta.