Kroměříž loni hospodařila s přebytkem téměř 38 milionů korun
Kroměřížská radnice v minulém roce hospodařila s přebytkem 38 milionů korun. Příjmy města loni činily 982,3 milionu korun a výdaje 944,4 milionu korun. Údaje vyplývají ze závěrečného účtu, který ve čtvrtek schválili zastupitelé. Schválený rozpočet počítal s příjmy 952,2 milionu korun a s výdaji 1,049 miliardy korun, tedy s deficitem téměř 97 milionů korun. Město tak oproti schválenému rozpočtu hospodařilo zhruba o 135 milionů korun lépe. Loni proinvestovalo téměř 150 milionů Kč.
„Přebytek hospodaření vznikl jednak díky vyšším příjmům a také kvůli tomu, že se nám podařilo snížit běžné výdaje na provoz úřadu, zhotovitele investičních zakázek jsme vysoutěžili za výrazně nižší ceny, než byl předpoklad, a některé plánované investiční akce jsme z různých důvodů přesunuli na letošní rok. V minulém roce ušetřené peníze se městu budou hodit v dalších letech, kdy plánujeme realizaci nákladnějších investic v čele se stavbou nové sportovní haly,“ poznamenal starosta Tomáš Opatrný.
Největší investicí Kroměříže loni bylo dokončení přestavby domu bývalé vojenské správy v Havlíčkově ulici na byty, která přišla rozpočet v roce 2023 na 65,3 milionu korun. Zhruba 15,2 milionu korun stály úpravy v Domově pro seniory Vážany, na 13,4 milionu Kč přišla stavba skladovacích prostor a útulku pro kočky v lokalitě Čápka a za 10,3 milionu korun byla rekonstruována kotelna Domu kultury. „Zmínil bych i investice ve školách a školkách a dále v dopravě, například nový přechod pro chodce od nákupního centra Tesco na hřbitov ve Velehradské ulici či nová parkovací místa v ulicích Francouzská a Na Lindovce,“ dodal Opatrný.
Podle vedoucího odboru financí Radima Hlaváče město oproti roku 2022 získalo téměř o 74 milionů korun více na daňových příjmech. „Nejvíce se na tom podílely takzvané sdílené daně, které se meziročně zvýšily zhruba o 70 milionů korun. Nejvyšší růst byl zaznamenán u inkasa daně z příjmů právnických osob – o 38,1 milionu korun, u daně ze závislé činnosti – 13,4 milionu korun a u daně z přidané hodnoty – 12,1 milionu korun,“ dodal Hlaváč. Meziročně vyšší výdaje jsou podle něho dány převážně transfery prostředků, které město přijímá od státu a dále je převádí svým příspěvkovým organizacím, zejména Sociálním službám města Kroměříže.
Radnice loni nečerpala žádný úvěr. Naopak, zaplatila splátky dvou úvěrů v celkové výši asi 4,4 milionu korun. Na konci loňského roku tak Kroměříž dlužila 19,9 milionu korun.
Na letošní rok město počítá s rozpočtem, který má po úpravách příjmy 1,086 miliardy korun a výdaje 1,142 miliardy korun. Schodek 56,4 milionu korun chce pokrýt úsporami z předchozích let. Na investice má radnice vyčleněno zhruba 273 milionů korun.