Kroměříž loni hospodařila se schodkem 110 milionů korun
Kroměřížská radnice v minulém roce hospodařila se schodkem 110 milionů korun. Schválený rozpočet počítal s deficitem 114,6 milionu korun. Údaje vyplývají ze závěrečného účtu, který ve čtvrtek schválili zastupitelé. Příjmy města v minulém roce činily 825,8 milionu korun a výdaje 935,8 milionu korun. Schválený rozpočet počítal s příjmy 776,4 milionu korun a s výdaji přes 891 milionů korun.
„Minulý rok se nesl ve znamení velkých investičních akcí, na které si město šetřilo peníze v minulých letech. Jedná se zejména o nový parkovací dům, o opravu městského domu v Lutopecké ulici, přestavbu pavilonu v domově Barborka či o zahájení rekonstrukce domu bývalé vojenské správy v Havlíčkově ulici. K tomu se podařilo realizovat řadu menších akcí, zmínil bych třeba opravy chodníků a vozovek,“ poznamenal starosta Jaroslav Němec.
Město loni proinvestovalo 214,8 milionu korun, v roce 2020 to bylo více než 93 milionů korun. Schválený rozpočet na rok 2021 počítal s investicemi zhruba za 190 milionů korun.
Největší investicí Kroměříže loni byla stavba parkovacího domu v ulici Velehradská, která si z rozpočtu vyžádala 73,8 milionu korun. Zhruba 48,8 milionu korun město loni platilo za opravu městského domu v Lutopecké ulici, 11,3 milionu utratilo za přestavbu domu bývalé vojenské správy v Havlíčkově ulici na byty a 10,7 milionu korun stála přestavba pavilonu L v domově Barborka. Přes osm milionů korun město utratilo za instalaci podzemních a polopodzemních kontejnerů, pět milionů stála oprava vzduchotechniky v kině Nadsklepí a 3,2 milionu korun oprava skateparku. Více než 27 milionů korun radnice utratila za opravy chodníků, vozovek a mostů.
Podle vedoucího odboru financí Radima Hlaváče město oproti roku 2020 získalo o 43 milionů korun více na takzvaných sdílených daních. „Nejvyšší nárůst zaznamenaly inkasa daně z příjmů právnických osob, 31,2 milionu korun, a daně z přidané hodnoty, 32,7 milionu korun. Naproti tomu město zaznamenalo propad u inkasa daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, a to 28,7 milionu korun. Stalo se tak v důsledku zrušení superhrubé mzdy,“ poznamenal Hlaváč.
Radnice loni nečerpala žádný úvěr. Naopak, zaplatila splátky dvou úvěrů v celkové výši asi 4,4 milionu korun. Na konci loňského roku tak Kroměříž dlužila 28,6 milionu korun.
Na letošní rok město počítá s rozpočtem, který má po úpravách příjmy 847,6 milionu korun a výdaje 1004,9 milionu korun. Schodek 157,3 milion korun chce pokrýt úsporami z předchozích let. Na investice má radnice vyčleněno více než 220 milionů korun.