Kroměříž loni proti schválenému rozpočtu ušetřila 63,6 milionu korun
Kroměříž loni hospodařila s přebytkem 24,4 milionu korun, schválený rozpočet přitom počítal s deficitem 39,2 milionu Kč. Údaje vyplývají ze závěrečného účtu, který budou 29. června schvalovat zastupitelé. Příjmy města v minulém roce činily 504,2 milionu a výdaje 479,8 milionu korun. Kroměříž tak oproti schválenému rozpočtu ušetřila 63,6 milionu korun.
„Hospodářsky byl loňský rok vydařený. Díky přebytku zvažujeme, že do investičních akcí v letošním roce přidáme například opravu chodníků v ulicích Stoličkova, Tomkova a Brandlova, ve kterých se v loňském roce opravovala kanalizace i komunikace,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.
Podle vedoucího radničního odboru financí Radima Hlaváče město přebytku dosáhlo díky nárůstu daňových příjmů, které byly oproti roku 2015 vyšší zhruba o 29 milionů korun. „Ovlivnilo to vyšší inkaso z výnosu daně z příjmů ze závislé činnosti (asi o 9,4 milionu korun), daně z příjmů právnických osob (nárůst o 9,3 milionu Kč) a DPH s nárůstem o 10,3 milionu korun,“ poznamenal Hlaváč.
Běžné výdaje loni vzrostly asi o 30 milionů korun. Podle Hlaváče je to výrazným posílením v oblasti údržby dopravní infrastruktury a také vyššími převody dotací do sociálních služeb, kdy tyto peníze rozpočtem města pouze „protékají“.
Město loni proinvestovalo 55,5 milionu korun, oproti roku 2015 o necelých 47 milionů korun méně. „Pokles je dán zejména tím, že v předešlém roce byly dokončovány velké rozpracované projekty z předchozích let. Výpadek byl ale nahrazen aktivní činností v oblasti údržby městského majetku, a to zejména zmíněných komunikací,“ dodal Hlaváč.
Největší investicí Kroměříže byla v loňském roce oprava Domu kultury, která přišla zhruba na 18,4 milionu korun. Za necelých 16 milionů korun město nakupovalo nemovitosti a pozemky, například splácelo budovu bývalé okresní vojenské správy či budovu od Fondu ohrožených dětí. Na 5,4 milionu korun přišla půdní vestavba na Základní škole Komenského a na 6,5 milionu korun sportovní hřiště v místních částech Bílany a Trávník.
Město loni nečerpalo žádný úvěr. Naopak splatilo 2,133 milionu korun ze starších závazků. Ke konci loňského roku tak Kroměříž dlužila 19,2 milionu korun. Pro srovnání, v roce 2006 město dlužilo 216,4 milionu a na konci roku 2014 v době nástupu stávajícího vedení činily závazky Kroměříže 54,7 milionu korun.
Na letošní rok má Kroměříž schválený rozpočet se schodkem 49,8 milionu korun. Počítá s příjmy 509,8 milionu a výdaji 559,6 milionu korun. Schodek a zhruba dvoumilionovou splátku úvěru chtěla radnice pokrýt penězi ušetřenými v dřívějších letech. Po rozpočtových opatřeních, která reagovala například na odsunutí rekonstrukce strojovny zimního stadionu na rok 2018, město počítá s příjmy 498 a výdaji 548 milionů korun.