Kroměříž ohrožují menší vodní toky, prognóza ohledně řeky Moravy je příznivější
Kroměříž aktuálně ohrožují menší vodní toky. Říčka Kotojedka se vylila v místní části Vážany. Město monitoruje i hladiny říčky Moštěnky a potoků. Nahoru jde i hladina řeky Moravy, které v 11 hodin chybělo k dosažení prvního stupně povodňové aktivity asi 80 centimetrů. „Prognóza meteorologů ohledně řeky Moravy se ale zlepšila. V pátek předpovídali dosažení hladiny osm metrů, nyní jsme na maximálních asi 620 centimetrech, což by koryto mělo udržet. Ale zůstáváme ostražití, předpověď se může měnit. Horší je situace na Kotojedce, která zaplavuje cyklostezku i okolní pole a může ohrozit i nedaleký domov pro seniory,“ popsal starosta Tomáš Opatrný.
Situaci monitorují hasiči, kteří v případě potřeby nasadí těžkou techniku i čerpadla. K evakuaci obyvatel domova v tuto chvíli není nutné přistoupit. Hasiči v noci a ráno zasahovali i na několika dalších místech, kde zejména čerpali vodu.
Město ve spolupráci se společnostmi Vodovody a kanalizace Kroměříž a Kroměřížské technické služby (KTS) nadále připravuje pytle na ochranu před povodní. Celkem jich pořídilo 8000, více než polovina je již umístěna či rozdána. V pytlích již skončilo 140 tun písku. „Kromě zaměstnanců obou firem pytle plní dobrovolní hasiči, úředníci Městského úřadu Kroměříž, skauti a další dobrovolníci. Rád bych poděkoval každému, kdo se aktivně zapojil a pomáhá,“ dodal Opatrný. Město od pátku pytle umisťuje ke svým objektům, ale rozdává je zdarma i občanům ohrožených lokalit.
Pytle jsou postupně, podle toho, jak jsou k dispozici, rozváženy na pět míst: Erbenovo nábřeží – Rostislavova, Švabinského nábřeží – Tomkova, Chropyňská (u areálu Za Včelínem), Dolnozahradská – Ovocná a Postoupky (u hřiště). „Ozývají se i lidé z jiných lokalit, ale není v našich silách počet výdejních míst rozšířit, nebo je dokonce vozit na konkrétní adresy. Každý ale může dorazit na zmíněná místa a pytle si vyzvednout. Týká se to ale jen obyvatel bydlících v záplavových oblastech. Na ostatní apeluji, aby nebyli bezohlední a aby pytle nechali lidem, které voda ohrožuje,“ dodal Opatrný.
Pro pytle si totiž jezdí, nebo o ně žádají, i lidé bydlící na výše položených místech od vodních toků. Nebo občané, kteří si jimi chtějí obkládat kanály ve sklepních prostorách, na což pytle nejsou určené. V Postoupkách dobrovolní hasiči pomocí pytlů s pískem vytvořili hráz u Věžeckého potoka, jehož hladina také rychle stoupá. „Bohužel, hráz někdo rozebral a pytle si odvezl. Ohrozil tak majetek města i obyvatel bydlících poblíž. V této situaci je to nepochopitelné jednání,“ dodal místostarosta Karel Holík.
Město kvůli hrozícím záplavám v pátek uzavřelo lávku pro pěší přes řeku Moravu, kde pracovníci KTS odstranili zábradlí. Do odvolání se v Kroměříži parkuje zdarma. Lidé z ohrožených oblastí mohou po dohodě s majitelem výstaviště využít i část tamního parkoviště. Město také uzavřelo cyklostezku z Kroměříže do Kvasic. Povodňová komise důrazně doporučuje, aby se lidé vyhýbali lesům i městským parkům. Zrušeny byly na víkend i na pondělí plánované kulturní a společenské akce.
Aktuální stav hladiny vodních toků mohou občané sledovat na webu ČHMÚ https://hydro.chmi.cz/hpps/?id=act&key=map&sx=1722724.5&sy=6415123.5&sz=1 nebo na webu Povodí Moravy https://sap.pmo.cz/portal/Sap/cz/pc/.
Základní rady pro občany v záplavových územích zveřejnil na svém webu Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje, viz odkaz https://www.hzscr.cz/clanek/hasici-vzhledem-k-vystraham-chmu-doporucuji-obcanum-pripravit-se-na-povodne.aspx.