Kroměříž pořídí analýzu kvality ovzduší a hlučnosti ve městě
Kroměříž pořídí analýzu kvality ovzduší a hlučnosti ve městě. Záměr již schválili radní. Město může na zpracování analýzy získat dotaci až jeden milion korun ze Státního fondu životního prostředí, maximální spoluúčast radnice činí 250.000 korun. „Cílem je zmapování současného stavu a návrh řešení problémů, na které analýza poukáže,“ poznamenal místostarosta Pavel Motyčka.
Radnice nechala již loni zpracovat rozsáhlou analýzu zdravotního stavu obyvatel Kroměříže. Z ní například vyplynulo, že v posledních letech ve městě enormně vzrostl výskyt alergií. „Jednou z příčin tohoto nárůstu může být podle odborníků zhoršení kvality ovzduší, konkrétně zvýšený výskyt polétavého prachu ve městě,“ uvedla Dagmar Velísková, koordinátorka projektu Zdravé město Kroměříž, místní Agenda 21, která se problematikou zabývá.
Ohledně kvality ovzduší městu ale chybí údaje například o množství zmíněného polétavého prachu v ovzduší. Nejbližší stanice Českého meteorologického ústavu je v místní části Kroměříže Těšnovice. „Je otázkou, jestli by nebylo vhodnější mít měřicí stanici i v centru města, která by nám poskytla údaje o kvalitě ovzduší zatíženého dopravou a průmyslovými podniky. Odpověď by nám na to měla dát zmíněná analýza,“ doplnil Motyčka.
Město záměrem reaguje i na podněty obyvatel. „Na veřejných projednáváních Zdravého města lidé zmiňovali také problémy s hlukem způsobené především nárůstem automobilové dopravy,“ dodal Motyčka. Rušný provoz v Kroměříži totiž nevyřešilo ani zrušení poplatku pro auta na dálničním obchvatu města, díky němuž v centru příliš mnoho vozidel neubylo. „Kroměříž není městem, kterým lidé projíždějí. Většinou zde jezdí za prací, k lékaři, něco si vyřídit nebo jako turisté,“ uzavřel Motyčka.