Kroměříž prezentovala projekt bezbariérové MHD na konferenci Město bez bariér
Autor: Marie Šušlíková
Ve dnech 23. a 24. května 2006 se konal v Praze 2. ročník mezinárodní konference Město bez bariér. Hlavním cílem konference bylo představit stávající podmínky života osob se sníženou schopností pohybu a orientace ve městě a zároveň prezentovat úspěšné realizace projektů, které přispěly k vytvoření města „bez bariér". Na konferenci byl prezentován projekt „Rozvoj dopravní obslužnosti regionu – bezbariérová MHD v Kroměříži".
Projekt je zaměřen na rozvoj dopravní obslužnosti v Kroměříži. Jeho cílem je odstranit bariéry a zvýšit mobilitu občanů a návštěvníků města Kroměříže prostřednictvím bezbariérové městské hromadné dopravy. Projekt podporuje zkvalitnění služeb místní hromadné dopravy ve městě Kroměříži a sníží exkluzi občanů s omezenou možností pohybu a orientace, kteří byli doposud vzhledem k nedostatečnému technickému vybavení městské hromadné dopravy odkázáni na jiné, většinou individuální, způsoby přepravy. Projekt podporuje nárůst počtu přepravených osob městskou hromadnou dopravou ve městě, a to jak místních, tak návštěvníků Kroměříže. Nárůst využití městské hromadné dopravy přispívá k omezení individuální automobilové dopravy, zejména v centru města.
Přístupnost dopravy je hlavním strategickým cílem v oblasti integrace osob se zdravotním postižením. Při navrhování, posuzování a zejména zlepšování dopravních systémů se nesoustředí pouze na mladou a zdravou skupinu uživatelů, ale zejména na potřeby a problémy těch skupin, které jsou v dopravě ohroženy nebo jsou z ní přímo či nepřímo vyloučeny. Nejedná se pouze o osoby na vozíku, neslyšící, nevidomé, ale také o lidi s ostatními vážnými pohybovými postiženími a omezeními, malé děti, matky s kočárky, cestující se zavazadly, starší osoby se sníženou pohyblivostí a schopností rychlé reakce a odhadu situace.
Doprava jako služba občanům s omezenými možnostmi pohybu a orientace jim umožňuje lépe se zapojit do občanského života. Svoboda pohybu je základním předpokladem pro přístup k dalším svobodám – vzdělání, léčení, pracovnímu zařazení, shromažďování, kulturnímu či jinému vyžití a je také základem pro rozvoj sociálních služeb.
Hlavními aktivitami projektu jsou:
1) Nahrazení stávající dopravní techniky,
2) Instalace informačního systému do všech vozů,
3) Zavedení elektronického odbavovacího systému,
4) Zřízení asistenční služby a zahájení pravidelných cyklických školení.
Projekt bude mít pozitivní dopad na životní prostředí realizací následujících opatření:
1) Analýza dat z elektronického odbavovacího systému umožní racionalizovat městskou hromadnou dopravu, reorganizovat autobusové linky a optimalizovat síť zastávek. Jízdní řád bude upraven tak, aby se nepřekrývaly zastávky ČSAD a MHD. Bude možno zajistit návaznost spojů městské hromadné dopravy na autobusovou a železniční dopravu.
2) Nasazení bezbariérových autobusů s elektronickým odbavovacím a informačním systémem zpřístupní městskou hromadnou dopravu handicapovaným občanům a zjednoduší její využívání dalším cílovým skupinám jako jsou starší občané, děti do 6 let a rodiče s dětskými kočárky.
3) Zrychlení odbavení cestujících zavedením elektronického odbavovacího systému. Zahuštění spojů při zvýšení přepravní rychlosti sníží individuální automobilovou dopravu ve městě, která je hlavním znečišťovatelem ovzduší a zdrojem hluku ve městě.
4) Nasazení nepřenosných čipových karet výhledově umožní zavedení systému jednotné elektronické vstupenky do městských kulturních a sportovních zařízení. Vhodná cenová politika provozovatelů a městského úřadu povede ke zvýšení využití městské hromadné dopravy obyvateli města.