Kroměříž si připomněla hrdinství rumunských vojáků při osvobozování města
Kroměříž dnes uctila památku rumunských vojáků, kteří před 73 lety zemřeli při osvobozování města od nacistických okupantů. Pietního aktu v podobě položení věnců u pomníku na náměstí Míru se zúčastnilo několik desítek lidí. „Připomínáme si hrdinské činy rumunských občanů, kteří zde položili životy. Jim vděčíme za to, že dnes máme Kroměříž krásnou,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.
Zástupce rumunského velvyslanectví v České republice Andrei Hateganu připomněl, že při osvobozování Československa zahynulo, bylo zraněno či prohlášeno za nezvěstné více než 66.000 rumunských vojáků. „Při osvobozování Kroměříže a Kojetína bojovali a umírali po boku vašich partyzánů. Jejich oběť upevnila vzájemné vztahy našich zemí,“ řekl Hateganu s tím, že při bojích v Kroměříži a Kojetíně padlo osm desítek rumunských vojáků.
Dodal, že dnešní pietní akt je příležitostí připomenout si společnou touhu po svobodě a ideály, které sdílíme. Ocenil také, že Kroměříž pečuje o to, aby památka na rumunské hrdiny zůstávala stále v živé paměti obyvatel města. „Bohužel, stále jsme se z děsivých událostí druhé světové války nepoučili. Od jejího konce v roce 1945 se ve světě vedlo či vede řada lokálních válek. Naštěstí se žádná z nich dosud nerozrostla do války světové,“ doplnil Němec.
Pietního aktu se zúčastnili i další představitelé kroměřížské radnice, zástupci armády, Československé obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu, Svazu válečných veteránů, studenti gymnázia i kroměřížští ostrostřelci, jejichž salva setkání zakončila.
Události druhé světové války si Kroměříž připomene i ve čtvrtek 3. května, kdy budou v 12:00 položeny věnce u hrobu generála Ludvíka Svobody na kroměřížském městském hřbitově. Při této příležitosti se do Kroměříže sjíždějí členové Společnosti Ludvika Svobody, zástupci generálního konzulátu Ruské federace v Brně a pamětníci z celého Česka.