
Kroměříž věnuje památkám v městské památkové rezervaci města významnou pozornost
Historické centrum Kroměříže bylo vyhlášené městskou památkovou rezervací (MPR) v roce 1978. Jedná se – v Kroměříži i obecně – o cenné území s řadou kulturních památek, s dochovanými ulicemi, náměstími, budovami i s městskou infrastrukturou, jako jsou například kašny, bez výraznějších stavebních zásahů. „Jedná se o to nejcennější, co v oblasti historie, kultury a architektury Kroměříž má. Proto věnujeme údržbě objektů v městské památkové rezervaci značnou pozornost. Pečujeme o jednotlivé památky ve svém majetku a finančně podporujeme, ať už prostřednictvím peněz z rozpočtu města nebo dotačních titulů, obnovu objektů v držení jiných majitelů – církve i soukromých nebo právnických osob,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.
Dotace ministerstva kultury v roce 2024
Město Kroměříž žádá každoročně o dotaci Ministerstva kultury ČR z Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ). Prostřednictvím města se o finanční podporu ministerstva mohou ucházet také ostatní vlastníci objektů v MPR. „V roce 2024 jsme ze zmíněného dotačního programu získali 1,605 milionu korun, které jsme rozdělili na realizaci celkem sedmi projektů. Část nákladů na opravu těchto památek jsme uhradili z městské pokladny,“ upřesnil Opatrný. V uplynulém roce město nechalo zrestaurovat vstupní dveře „svého“ Kanovnického domu č. p. 31 v Jánské ulici. Z dotace získalo 163 tisíc korun a částkou čtyři tisíce korun se na opravě podílelo ze svého rozpočtu. V majetku města Kroměříže je také dům č. p. 33 na Velkém náměstí, kde byla provedena oprava střechy a krovu. Tady město využilo z dotace sumu 512 tisíc korun a částku 4,3 milionu uhradilo ze svého rozpočtu. Dotačních 300 tisíc přidělila radnice na opravu části fasády domu č. p. 8/2 v Pilařově ulici a dotace ve výši 150 tisíc korun byla určena na restaurátorské práce na kovářských a kamenných prvcích fasády. Částkou 203 tisíc ze svého se na opravě podílelo město a zbytek nákladů financoval vlastník domu. V kostele sv. Jana Křtitele byla provedena oprava větracího kanálu včetně zaústění svodů, na níž církev dostala z dotace částku 80 tisíc, město přispělo sumou 24 tisíce a zbytek nákladů opět uhradil majitel. Na měšťanském knížecím domě č. p. 1492/8 Na Sladovnách byly restaurovány kamenné prvky fasády a z dotace ministerstva kultury šlo na tento projekt 100 tisíc korun. Na domě č. p. 20 v Kovářské ulici se v závěru loňského roku opravovala střecha a na financování se podílela částkou 300 tisíc dotace, sumou 104 tisíc město a zbytek nákladů na opravu zaplatil vlastník domu.
Dotace pro nepamátkový objekt – ZŠ Komenského
Město Kroměříž uspělo také se svou žádostí o dotaci určenou na obnovu nepamátkových objektů, a to na opravu střechy Základní školy Komenského náměstí. Oprava zahrnovala kompletní výměnu střešní krytiny na celém objektu školy kromě rohové věže, která je pokryta mědí. Nutná byla také částečná výměna některých častí krovu poškozených vlhkostí a zakázka zahrnovala i jiné stavební a klempířské práce. Na opravu střechy školy navázala také oprava některých částí fasády. Práce tu probíhaly od jara do podzimu loňského roku. Město za ně zaplatilo něco málo přes šest milionů korun, z čehož 500 tisíc korun pokryla zmíněná dotace.
Obnova dalších památek v centru města
V loňském roce nechalo město Kroměříž provést i další práce na objektech v MPR, nejen ty podporované formou dotace. Byla opravena a vyměněna dlažba v bezprostředním okolí Sloupu Nejsvětější Trojice na Riegrově náměstí, práce stály 247 tisíc korun z městského rozpočtu. Morový sloup byl zrestaurovaný v roce 2021, a to včetně sochařské výzdoby a kovových prvků, a položení nové dlažby včetně úpravy spádu bylo poslední etapou opravy. Na morovém sloupu se sochou Panny Marie na Velkém náměstí pak došlo k očištění podstavce ze spodní strany náměstí, které stálo 15 tisíc korun. Také tato památka prošla v letech 2020 a 2021 kompletní obnovou. V areálu Kanovnických domů v Jánské ulici došlo kromě již zmíněných restaurátorských prací na vstupních dveřích domu č. p. 31 i na osazení nových vrat do dvora z Pilařovy ulice. Město za jejich zhotovení a instalaci zaplatilo 211 tisíc korun.
Značení významných památek v rámci MPR
Město v roce 2024 začalo se značením jednotlivých památek v rámci kroměřížské městské památkové rezervace. Podoba informačních tabulek, které již byly u některých památek umístěny, vychází ze stávajícího informačního systému města. Jsou vytvořeny z bronzu a instalovány podle typu památky buď na fasádě budovy nebo v dlažbě v její blízkosti. Záměrem je postupně označit tyto památky kromě názvu také QR kódy, které umožní zájemcům získat o památkách více informací, případně pomocí mapy naplánovat prohlídku města. Cílem je především turistických rozvoj města a zprostředkování informací o jednotlivých objektech jak pro návštěvníky, tak i pro obyvatele města.