Kroměřížané budou třídit papír do nových modrých nádob
Pohodlnější a jednodušší třídění starého papíru budou mít díky 260 novým modrým kontejnerům a popelnicím obyvatelé Kroměříže. Nádoby, které město získalo díky informační kampani na podporu separace odpadů nazvané „Třídění je styl“, budou v následujících týdnech rozmístěny po celém městě.
Nádoby nahradí v Kroměříži doposud používané kontejnery červené barvy. „Jsme poslední město v zemi, kde občané odhazují papír do jiných kontejnerů než je běžné. Díky novým nádobám se budeme mimo jiné moci využívat celorepublikové aktivity na podporu třídění,“ popsal kroměřížský radní Marek Šindler.
Pořízení 117 kusů kontejnerů o obsahu 1100 litrů a 143 popelnic o obsahu 240 litrů za více než 600 tisíc korun financuje v rámci společného projektu se Zlínským krajem autorizovaná obalová společnost EKO-KOM. „Věříme, že nové nádoby budou pro občany města tou nejlepší motivací ke třídění odpadů. Informovanost o změně od podzimu podpoříme mimo jiné i speciálním letákem do domácností,“ popsal regionální zástupce společnosti Marek Hruška.
Občané Kroměříže mají po celém městě k dispozici více než 1100 kontejnerů a popelnic na tříděné komodity. Největší počet je na sklo (480 kusů) a na plast (324 nádob).
Třídění je styl
Odpady – v původní či zpracované formě – nás provázejí doslova na každém kroku. Výrobky s podílem recyklovaných materiálů jsou stejně bezpečné, spolehlivé a kvalitní jako ty z běžných surovin. Věděli jste, že v plastových dílech v interiéru vašeho automobilu je až 40 procentní podíl recyklátu? Recyklovaný materiál, který je díky správnému třídění možné využít, se nachází také v zahradním nábytku nebo obyčejném plastovém kbelíku. V oblečení jako jsou bundy, trička či košile můžeme například najít vlákna na bázi PET, při výrobě nových plastových lahví je používán granulát z lahví vytříděných. Základem speciálních desek, ze kterých se staví domy, je slisovaný nápojový karton - tedy krabice od džusu či mléka. Odhozením plastové lahve nebo starých papírových krabic do správného kontejneru celý proces recyklace a následného využití teprve začíná.
Stručně o kampani
Cílem kampaně „Třídění je styl“, která je součástí dlouhodobého projektu autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s. a Zlínského kraje, je zvýšení množství a kvality separovaného odpadu. Důraz je kladen zejména na aktivity cílené do oblasti s vysokým potenciálem (Vsetínsko, Kroměřížsko, Uherskohradišťsko), ve kterých občané ve třídění nedosahují tak dobrých výsledků jako v ostatních částech kraje. Obyvatelé regionu se budou mimo jiné moci setkat se speciálními polepy svozových automobilů, venkovními akcemi se zábavným programem a soutěžemi. Více informací je k dispozici na internetových stránkách www.tridenijestyl.cz.
Odpady ve Zlínském kraji
Třídění odpadů je přirozenou součástí životního stylu obyvatel Zlínského kraje. Za období trvání projektu se podařilo zvýšit množství vytříděných odpadů (papíru, plastů, skla a nápojového kartonu) na jednoho občana regionu takřka dvojnásobně - z 19 kilogramů v roce 2004 na loňských 33,2 kilogramu. Zlínský kraj tak obsadil druhou příčku mezi moravskými kraji, a osmé místo v rámci celé republiky. Podstatnou roli při výsledcích třídění hraje i dostupnost sběrových nádob. Součástí dlouhodobého projektu je rovněž pravidelné zahušťování sítě nádob na tříděný odpad, a tím přiblížení kontejnerů občanům. Tento fakt významně napomáhá nejen růstu množství, ale také zvyšování kvality a čistoty vytříděných odpadů. Ke konci loňského roku se na území Zlínského kraje nacházelo 11.025 kusů barevných kontejnerů. Největší podíl tvořily nádoby na plast (3.610 kusů) a kontejnery na sklo (4.208).
O společnosti EKO-KOM
Tato nezisková akciová společnost již od roku 1999 efektivně provozuje celorepublikový systém, který zajišťuje třídění, recyklaci a využití obalového odpadu na kvalitní evropské úrovni. Tento systém, založený na spolupráci průmyslových podniků, měst a obcí a společností nakládajících s odpady zajišťuje, aby odpady z použitých obalů byly spotřebitelem vytříděny, svezeny sběrovou technikou, upraveny a dotříděny a konečně využity jako náhrada primárních surovin.