Kroměřížané mohou až do konce listopadu podpořit tři projekty občanů
Vznikne v příštím roce v Kroměříži Psí park, či se nové unimo buňky dočká areál Žlíbek v Těšnovicích? Nebo se nakonec budou radovat příznivci víceúčelového altánu na Hanáckém náměstí? Hlasování o tom, který projekt či které projekty budou v rámci participativního rozpočtu nazvaného Vaše Kroměříž nakonec realizovány, probíhá až do konce listopadu. „Nenechte si utéct příležitost ovlivnit to, jak bude město vypadat. Zapojte se, hlasujte pro svůj projekt, hlasujte pro Vaši Kroměříž,“ vyzval starosta Tomáš Opatrný.
Hlasování probíhá na adrese www.munipolis.cz/app/anketa/otazky/0NCTJ6DR. Občané mohou udělit dva kladné a jeden záporný hlas. Oba kladné hlasy lze dát jednomu projektu. Záporný hlas hlasující nemusí využít. „Průběžné pořadí je zatím následující – vede Psí park, na druhém místě je Revitalizace Těšnovic – nová unimo buňka a třetí je víceúčelový altán na Hanáckém náměstí,“ popsala koordinátorka projektu Lucia Dusíková z radničního odboru investic. Po ukončení hlasování celý projekt vyhodnotí městská rada, která rozhodne o realizaci vítězného záměru, případně záměrů.
Autoři své projekty prezentovali na konci října na kroměřížské radnici.
Psí park by mohl vzniknout v lokalitě Pekelce. Jedná se o oplocené místo, kde majitel může psa volně vypustit. Psí park by měl být vybaven pergolou s lavičkou, pumpou s pítkem, psím pisoárem a také herními prvky pro psy. Projekt Revitalizace Těšnovic cílí na vylepšení zázemí tamního výletiště Žlíbek, kde se pořádají kulturní a jiné společenské akce a konají se zde různé zájmové aktivity i soukromé akce. Cílem je pořízení nových unimo buněk, které by nahradily stávající nevyhovující buňky s kuchyňkou a zázemím. Víceúčelový altán na Hanáckém náměstí by měl sloužit lidem jako úkryt před deštěm i sluncem, nebo jako místo pro odpočinek pro osoby se zdravotními problémy či pohybovým handicapem. Altán by měl být ze dřeva, měl by mít sklopitelné lavice a odmontovatelný stůl.
Smyslem participativního rozpočtu je snaha vtáhnout obyvatele do dialogu o utváření místa, kde žijí, snaha ukázat lidem, jaké jsou možnosti města a jak se mohou na jeho tvorbě podílet. Projekty by měly mít hodnotu od 50 tisíc do 500 tisíc korun a musí být realizovatelné na území Kroměříže a jejích místních částí a současně na pozemcích ve vlastnictví města. Může se jednat o projekty vedoucí k úpravám veřejných prostor, zeleně, zřizování volnočasových areálů a prvků nebo o investiční a stavební akce ve veřejném prostoru.