Kroměřížská radnice hledá bezpečnostní dobrovolníky
Kroměřížská radnice hledá bezpečnostní dobrovolníky. Jedná se o lidi, kteří by měli ve městě například pomáhat dětem a seniorům s přecházením frekventovaných komunikací. Jeden bezpečnostní dobrovolník již v Kroměříži působí, nyní jich město hledá dalších pět. „Ohlasy na působení bezpečnostního dobrovolníka totiž máme pouze kladné,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka.
Bezpečnostním dobrovolníkem je asi padesátiletý muž, který působí na sídlištích Oskol a Slovan. „Má reflexní vestu, která řidiče zaujme. Lidé jsou rádi, že je na přechodu viditelně označený člověk,“ doplnil Vratislav Snídal z radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Podle něj bezpečnostní dobrovolník navíc s lidmi komunikuje a dohlíží také na děti. Na rozdíl od policistů ale nemá například pravomoc vstupovat do vozovky a zastavovat auta.
Bezpečnostní dobrovolník není za svou činnost placen, pouze díky dotaci od ministerstva vnitra získá vybavení, jako je například zmíněná reflexní vesta nebo pracovní boty. Lidé se mohou hlásit na e-mailové adrese dobrovolnik@mesto-kromeriz.cz. Podobnou činnost jako bezpečnostní dobrovolník vykonávají v Kroměříži asistenti prevence kriminality městské policie. Jejich úkolem je také předcházet potenciálním problémům a páchání přestupků.
Radnice nyní shání zaměstnance i na takzvanou veřejnou službu, kteří se budou starat zejména o úklid okolí městských budov. Podle starosty Jaroslava Němce se již městu přihlásilo sedm lidí. „Zájem nás příjemně překvapil. Původně jsme počítali s pěti lidmi, zřejmě jich nakonec ale vezmeme všech sedm,“ dodal Němec.
Veřejná služba se týká klientů úřadu práce, kteří šest měsíců pobírají příspěvek na živobytí a zaměstnání si za tuto dobu nenašli. Pokud nebudou vykonávat alespoň 20 hodin měsíčně veřejnou službu, částka na živobytí jim bude snížena na existenční minimum, tedy na 2200 korun. Příslušná novela zákona bude účinná od 1. srpna.
Pokud klient vykoná veřejnou službu v rozsahu 30 hodin a více, bude mu částka na živobytí zvýšena o 605 korun. Veřejnou službu mohou organizovat orgány státní správy, města a obce, neziskové organizace, jako jsou třeba nadace, obecně prospěšné společnosti, příspěvkové organizace, školy nebo církve.