Kroměřížské děti vhodily Morenu do řeky Moravy
Kroměříž - Do Kroměříže přišlo s definitivní platností jaro, a to zásluhou zdejších dětí. Právě ony ve čtvrtek 7. dubna vynesly z města Morenu a symbolicky ji za zpěvu písní vhodily do řeky Moravy. Tradiční akci již potřetí uspořádala Rada amatérské umělecké činnosti a děti z folklorních souborů Rozmarýnek při základní škole Slovan a Malý Hanáček z Mateřské školy Kollárova.
Setkání u lávky přes řeku Moravu má stále více diváků, přestože se koná v dopoledních hodinách všedního dne. „Jde hlavně o to přiblížit dětem podobu této tradice a vysvětlit jim její význam," poznamenal Josef Olišar, který setkání organizuje. Podle něj se děti na tuto akci velmi těší a pásmo básniček, písní a tanců si pečlivě připravují, stejně jako samotnou slaměnou Morenu, kterou vhazují do řeky. Slavnost si nenechala ujít ani starostka města Daniela Hebnarová. „Dětem se vynášení Moreny velmi povedlo a je vidět, že jsou ve svých souborech k lásce k tradicím vedeni, za což patří dík i jejich učitelkám," poznamenala starostka.
Vynášení Moreny je zvykem, který pochází z pradávných dob pohanských. Kvůli řadě církevních zákazů v dřívějších dobách už tento zvyk v některých oblastech téměř zanikl, ale na Moravě se naštěstí udržel do dnešních dnů ve své starobylé a téměř nezměněné podobě. Lidé vynášeli na Smrtnou neděli ze vsi slaměnou "smrt, Mařenu, Mořenu, Mařanu," loutku oděnou do ženských šatů. Šlo o slaměnou figurínu, ověnčenou hadříky a stužkami a nastrčenou na tyč. Za vsí ji vhodili do vody, zpět do vsi se vraceli se zeleným stromkem a chodili od domu k domu, přičemž si hlasitě prozpěvovali.