Labyrint v muzeu upozorňuje na různé projevy diskriminace
Kroměříž - Muzeum Kroměřížska od listopadu 2006 nabízí prožitkový program LABYRINT, který svým rozsahem a zaměřením nemá zatím v České republice obdobu. Jde o projekt, jehož cílem je simulovat prostředí, v němž mohou žáci, studenti, ale i běžní návštěvníci na „vlastní kůži" prožít a zkoumat stereotypní myšlení, předsudky a diskriminaci a uvědomit si dopad těchto jevů pro náš život. „Jde o nevšední projekt, který může napomoci překonat staré způsoby myšlení a naučit se společně žít ve vzájemném respektu a také si uvědomit cennost různosti – diverzity a nebrat ji jako překážku, ale určitý dar," uvedl ředitel Muzea Kroměřížska Jiří Stránský
Samotnou výstavní částí, jejíž rozloha činí více jak dvě stě čtverečních metrů, návštěvník prochází jako labyrintem s jedenácti stanovišti. V nich probíhají různé prožitkové aktivity, například setkání s otevřeným rasistickým chováním, šikanou, nesnášenlivostí (pomocí fotobuňky jsou spouštěny nenávistné výkřiky), konfrontace s lidmi odlišné barvy pleti, sociálního postavení (v telefonu hádají kdo volá – Romka, Vietnamka aj.), pohyb v kuchyni a jídelně na vozíčku pro invalidy, orientace v temném prostoru atd.
Projekt ovšem nezačíná ani nekončí pouhou procházkou labyrintem. Lektoři se nejprve podílejí na přípravě pedagogů, následuje příprava dětí na návštěvu v muzeu podle manuálu, který pedagogové obdrží předem, a teprve poté následuje samotný průchod labyrintem. Projekt by měl končit opět ve školách prací se získanými poznatky. „Prozatím prošlo labyrintem 2 127 školáků a 404 běžných návštěvníků. Dalších 31 tříd je ještě objednáno," dodal Jiří Stránský s tím, že ohlasy návštěvníků jsou velmi příznivé.
Projekt, který je primárně určen dětem a mládeži z mateřských, základních i středních škol, potrvá až do 28. února. Bližší informace poskytne Mgr. Silvie Pitruzzellová (tel. 573 338 388, pitruzzello@muzeum-km.cz)