Město Kroměříž na koncertě Olgy Lounové poděkovalo lidem za pomoc při povodni
Město Kroměříž na úterním setkáním v Domě kultury a na následném koncertu zpěvačky Olgy Lounové poděkovalo lidem, kteří pomáhali při zářijových povodních. „Děkujeme každému z vás za to, jak jste se zapojili do boje proti velké vodě v září letošního roku. Svou prací a pílí jste pomohli ochránit životy, zdraví a majetek obyvatel města Kroměříže,“ oslovil starosta Tomáš Opatrný shromážděné dobrovolníky, hasiče, policisty a zaměstnance dalších organizací, kteří se aktivně zapojili. Jedenáct osobností získalo za mimořádné nasazení při řešení krizové povodňové situace v Kroměříži ve dnech 13. – 18. září 2024 stříbrné Pamětní medaile s motivem Karla Mináře.
Vzdát hold jim přišel i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. „Chci vám za všechno, co jste v Kroměříži udělali, poděkovat. Vážím si toho a je pro mě jako pro hejtmana dobrá zpráva, že jsme v Kroměříži na mimořádnou událost připraveni,“ uvedl Holiš.
Zastupitelé se rozhodli ocenit ředitelku Sociálních služeb města Kroměříže (SSKM) Dagmar Klučkovou, Petru Sedlákovou z oddělení krizového řízení a havarijního plánování Územního odboru Kroměříž Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje, manžele Pavlínu a Tomáše Neudeckerovy ze společnosti Montis, velitele jednotky Sboru dobrovolných hasičů Kroměříž Adama Fuksu i jeho zástupce Aleše Nováka, jednatele společnosti Vegi Radomíra Foukala, ředitele Kroměřížských technických služeb (KTS) Mariana Vítka, ředitele Územního odboru Kroměříž Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ladislava Darebníka a Ivanu Štouračovou a Miloše Vysloužila ze společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK).
Starosta Opatrný o roli každého z oceněných pohovořil. Všichni ocenění hasiči i zaměstnanci městských organizací se zapojili nad rámec svých povinností. Hasiči například osobně monitorovali situaci v kritické noci na úterý, kdy se voda z řeky Bečvy vylila do lužních lesů a mířila směrem na Kroměříž. Dobrovolní hasiči se podíleli na řadě preventivních opatřeních i na odstraňování škod ve městě. Ředitelka Klučková organizovala evakuaci i odstraňování škod v zaplaveném vážanském domově pro seniory. Ředitel Vítek organizoval pracovníky technických služeb a sám se například jako řidič zapojil do rozvážení pytlů s pískem po městě. Radomír Foukal jako odborník dokonale zná kanalizaci i vodní toky v Kroměříži a okolí a povodňová komise často těžila z jeho rad a znalostí. Manželé Neudeckerovi se zapojili do pytlování a v okamžiku, kdy se pytlů nedostávalo, zajistili ve své firmě jejich ušití. Pracovníci vodáren zajišťovali pytlování i čerpání vody z Wolfova splávku, který ohrožoval Dolní Zahrady.
Podle starosty povodně přinesly stresující okamžiky, ale také příjemná překvapení. „Mám radost z toho, kolik lidí se dobrovolně zapojilo do prací souvisejících s povodněmi, včetně odstraňování škod. Ať už to byli zaměstnanci městského úřadu, KTS, VaK či SSKM. Byli to jednotliví dobrovolníci, kteří chodili pytlovat nebo pomáhali s odstraňováním povodňových škod v domově ve Vážanech. Ocenění si zaslouží i profesionální a dobrovolní hasiči i zaměstnanci státní a městské policie,“ dodal Opatrný. Zástupci města během večera ocenili děkovným listem i dobrovolné hasiče i jiných obcí, kteří v Kroměříži při povodních pomáhali.