Město požádá o peníze na sociální pracovníky pro osoby ohrožené sociálním vyloučením
Kroměřížská radnice na podzim podá žádost o dotaci z evropských fondů, ze které by chtěla platit terénní sociální pracovníky, kteří budou pracovat s lidmi ohroženými sociálním vyloučením. „Jde o občany, kteří se z různých důvodů zadlužili, případně mají nízké příjmy a hrozí, že skončí, nebo již skončili na ulici. Terénní pracovník by měl tyto osoby vyhledávat, předávat jim informace, poskytovat poradenství, případně je doprovodit k odborníkovi, který jim s problémy poradí. Pokud budou zadlužení lidé v pravidelném kontaktu se sociálními pracovníky, zmenší se také u těchto osob riziko páchání trestných činů a přestupků,“ uvedl místostarosta Vít Peštuka.
Radnice bude žádat asi o 2,5 milionu korun. „Ucházet se o tuto dotaci můžeme jen díky spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování, kterou zřizuje úřad vlády a která městu na základě naší žádosti již potvrdila spolupráci. Agentura v podstatě potvrdila, že se zde sociálně vyloučení lidé vyskytují a že pro ně v Kroměříži chybí terénní sociální služby, které by s těmito lidmi pracovaly,“ popsal vedoucí radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví Radovan Klabal. Podle něj by město mohlo získat prostředky na plat na dva až tři pracovníky, kteří by nastoupili v polovině příštího roku.
Spolupráce s Agenturou pro sociální začleňování může být podle Klabala přínosem také pro místní poskytovatele sociálních služeb. „Díky ní mohou o peníze z evropských fondů na mzdy nových pracovníků žádat také organizace, které působí na území Kroměříže a pracují s osobami ohroženými sociálním vyloučením, například nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, azylové domy či nízkoprahová denní centra pro osoby bez přístřeší. Samo město může získat peníze i na asistenty prevence kriminality městské policie či na domovníky v městských bytech,“ dodal Klabal.
Agentura pro sociální začleňování funguje od roku 2008 a je jedním z odborů Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR. Zajišťuje podporu obcím v procesu sociální integrace. Pomáhá jim při mapování a detailním poznávání problémů sociálně vyloučených lokalit a jejich obyvatel, při přípravě a nastavování dlouhodobějších procesů pro jejich řešení a při získávání financí na tyto postupy. Spolupracuje s více než stovkou obcí České republiky.