Město při přijímání do domovů zvýhodní seniory a zdravotně postižené z Kroměříže
Sociální služby města Kroměříže (SSKM) se budou od 1. července při přijímání klientů do svých zařízení řídit novým metodickým pokynem. Schválila ho Rada města Kroměříže, které je zřizovatelem SSKM. „Hlavní změnou je zvýhodnění obyvatel s trvalým pobytem ve městě Kroměříži, tedy přednostní umístění člověka z Kroměříže, který se ocitne v ohrožení života či v nepříznivé sociální situaci, která ohrožuje jeho zdraví,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka.
Podle Radovana Klabala, vedoucího radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví, se při přijímání do pobytových sociálních služeb vždy nejdříve zvažuje, zda není vhodnější řešení prostřednictvím terénních či ambulantních sociálních či jiných veřejných služeb s podporou a péčí rodiny, případně jiné neformální pomoci. „Mohou ale nastat situace, kdy žadatel potřebuje přijetí do pobytové sociální služby ihned, a to právě z důvodu bezprostředního ohrožení jeho života nebo ohrožení zdraví,“ řekl Klabal.
V takovém případě je potřeba, aby žadatel doručil zařízení, ve kterém má evidovanou žádost, písemný podnět pro přehodnocení žádosti. „Je nutné v něm doložit vyjádření sociální pracovnice nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných, psychiatrické nemocnice či pracovnice oddělení sociální práce městského úřadu, kde bude detailně popsána nepříznivá sociální situace žadatele,“ dodal Klabal s tím, že podnět může případně podat i poskytovatel terénní či ambulantní sociální služby či obec. Vhodné je i doložení vyjádření ošetřujícího lékaře žadatele, případně vyjádření lékaře o nepříznivém zdravotním stavu osoby, která o žadatele v domácím prostředí doposud pečovala, ale zdravotní stav už jí nedovoluje v tom pokračovat. Podnět poté posoudí sociální komise, ve které jsou odborníci ze SSKM a zástupce města.
Podle ředitelky SSKM Dagmar Klučkové počet žádostí o umístění do domovů pro seniory a do domovů se zvláštním režimem pro klienty s Alzheimerovou chorobou či jinými typy demence či pro klienty se zdravotním postižením dlouhodobě výrazně převyšuje počet míst, která se v zařízeních SSKM uvolňují. „Loni jsme evidovali 108 úmrtí klientů našich pobytových služeb, v roce 2022 jich bylo 105,“ informovala Klučková. SSKM podle ní aktuálně mají asi 400 unikátních žádostí, více než polovinu do domovů se zvláštním režimem. Z celkového počtu asi 400 žadatelů zhruba třetinu tvoří obyvatelé Kroměříže, další třetinu lidé z měst a vesnic spadající pod správní obvod Kroměříž jakožto obec s rozšířenou působností (ORP) a zbytek žádostí podali občané bydlící mimo ORP Kroměříž.
SSKM mají nyní v pobytových službách cca 520 klientů. Spravují tři pobytová zařízení pro seniory, kteří z důvodů věku nebo snížené soběstačnosti potřebují pomoc jiných osob. Jedná se o Domov pro seniory U Kašny, Domov pro seniory U Moravy a Domov pro seniory Vážany. Pro klienty s Alzheimerovou chorobou nebo jinými typy demencí nabízí SSKM pobytové služby s nepřetržitým provozem v Domově se zvláštním režimem Strom života a také v Domově se zvláštním režimem U Moravy i v Domově se zvláštním režimem Vážany. Ve dvou naposledy zmíněných zařízeních jsou osobám s demencí vyčleněna speciální oddělení. Domov pro osoby se zdravotním postižením Barborka poskytuje pobytové sociální služby osobám s mentálním postižením, které mají sníženou soběstačnost a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné osoby.