Městská policie vyjíždí k Děvínu takřka každý druhý den
Téměř obden je cílem výjezdů kroměřížské městské policie dům v Albertově ulici 3883, který je známý jako Děvín a kde žijí sociálně nepřizpůsobiví lidé. „Radnice i městská policie jsou stále napadány kvůli údajné nečinnosti, ať už jde o výroky občanů na sociálních sítích nebo lživé komentáře v tisku. Město ale může dělat jen to, co mu dovoluje zákon. Odpovědnost je na majitelích bytů, kteří si stále své povinnosti neplní,“ uvedl starosta Jaroslav Němec (nezávislý).
Městská policie měla od loňského července do konce letošního srpna k Děvínu zhruba 160 výjezdů. Strážníci tam tak vyjíždějí v průměru jednou za 2,5 dne. „Podněty získáváme vlastní kontrolní činností a oznámením od občanů. Nejčastěji se jedná o rušení nočního klidu, narušování občanského soužití a o dopravní přestupky. V době příjezdu hlídky na místo zde ale často bývá již klid a přestupek se tak prokázat nepodaří,“ popsal ředitel městské policie Libor Kubiš.
Podle něj jsou představy o pravomoci městské policie mnohdy zkreslené. „Komentátorka Týdeníku Kroměřížska nám třeba radí, že máme do objektu „vlítnout“ a zkontrolovat ty, kteří ruší noční klid. Hlídka přitom může bez souhlasu obyvatele bytu vstoupit dovnitř jen v případě, kdy je to nutné pro ochranu života a zdraví osob nebo kdy hrozí větší škoda na majetku, třeba při úniku plynu. Nemůže vyrazit dveře jen proto, že má podezření, že v bytě před chvílí někdo křičel,“ dodal Kubiš.
Týdeník Kroměřížska ve svém posledním vydání také mylně uvedl, že „radnice vyplácí dávky a může si všechny nájemníky prolustrovat“. Podle Týdeníku Kroměřížska také nájemníci Děvína hradí majitelům bytů nájemné z příspěvku na bydlení, který podle autorky komentáře údajně také vyplácí radnice. Žádné z těchto tvrzení neodpovídá skutečnosti. Sociální dávky včetně doplatku nevyplácejí města, ale vyplácí je úřad práce. Radnice tak v tomto žádnou pravomoc nemá.
Město zvažovalo, že lokalitu vyhlásí jako oblast se zvýšeným výskytem nežádoucích jevů, takzvanou „bezdávkovou zónu“. Noví žadatelé, tedy nájemníci, kteří se do ní přistěhují, by pak nedostali doplatek na bydlení. „Majitelům by se tak podnikání s chudobou s ohledem na velkou fluktuaci nájemníků ztížilo. Čekáme ale na rozhodnutí Ústavního soudu o návrhu skupiny senátorů, kteří chtějí tuto pasáž zákona o hmotné nouzi zrušit. Nechceme zavádět něco, co bychom záhy museli rušit,“ dodal Němec.
Za zmíněných 14 měsíců byl v Děvíně viník dopaden u pěti přestupků znečištění veřejného prostranství, u 16 případů rušení nočního klidu či u 12 přestupků proti občanskému soužití. V pěti případech se jednalo o trestné činy, kterými se zabývala státní policie. Další přestupky se podařilo prokázat v dopravě, zejména šlo o porušení zákazu vjezdu a zákazu stání či o stání a zastavení na vegetaci.
Podle starosty je klíčové, aby se o dodržování zákonů začali starat majitelé bytů. „Přinášejí problémy svým sousedům, vydělávají slušné peníze, ale do nich se přitom na rozdíl od města nikdo netrefuje,“ upozornil Němec. Lokalitě se navíc ve zvýšené míře věnuje i společnost Biopas, která zde má oproti srovnatelným domům více kontejnerů a sváží je častěji.
V lokalitě Děvín působí i pracovníci ze sociálního odboru a také terénní pracovníci sociálních služeb, které město finančně podporuje. S rodinami s dětmi z lokality Děvín pracují sociální pracovníci z oddělení sociálně právní ochrany dětí městského úřadu. Město také spolupracuje s neziskovými organizacemi, které v domě působí. Podle místostarosty Pavla Motyčky (KDU-ČSL) od letošního léta na Děvíně využívá speciálně vyčleněnou místnost Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Kroměříž – Společnost Podané ruce. Tato místnost, kterou poskytl jeden z majitelů bytů, bude od podzimu k dispozici rovněž dalším poskytovatelům sociálních služeb.