Ministři spravedlnosti středoevropského regionu jednali v Kroměříži
Ministři spravedlnosti středoevropského regionu (Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Chorvatsko, Slovinsko) ve dnech 24. a 25. května v Kroměříži projednávali aktuální justiční otázky. Zahraniční delegace do České republiky zavítaly na pozvání ministra Jiřího Pospíšila a v rámci třech tematických bloků diskutovaly o problematice snižování počtu vězněných osob, patentovém soudnictví a o otázce výkonu rozhodnutí v exekučním řízení.
Dvoudenní multilaterální jednání se konalo při příležitosti vrcholícího českého předsednictví v rámci Visegrádské skupiny. Česká republika pomyslné žezlo předsednictví předá na přelomu června a července sousednímu Polsku.
Setkání zástupců středoevropského regionu zahájilo téma Cesty ke snižování počtu osob ve výkonu trestu odnětí svobody. Ministři projednali zejména možnosti zákonných úprav, které by vedly ke snížení počtu vězňů, představili národní systémy pro vymáhání výživného, vyměnili si v této souvislosti zkušenosti s odebíráním řidičských průkazů a zhodnotili i možnosti ukládání alternativních trestů v případě neplacení výživného. „Máme obdobné problémy jako v České republice. Míra přeplněnosti chorvatských věznic někde dosahuje až 180 procent a nejsme schopni přijímat vězně, kteří byli odsouzeni k několikadennímu výkonu trestu,“ popsal situaci chorvatský ministr Orsat Miljenić.
Na řadu přišlo i téma elektronického dohledu, kdy polští představitelé prezentovali své úspěchy s ukládáním trestu domácího vězení, které ve svém důsledku přispělo ke snížení míry přeplněnosti polských věznic. „Podle nejnovějších statistik se míra přeplněnosti našich věznic drží pod hranicí 100 procent a jedním z důvodů je efektivní využívání elektronického dohledu, které je zavedeno od roku 2009,“ uvedl polský náměstek ministra Wojciech Wegrzyn.
Dalším bodem jednání byly otázky související s přípravou dohody o jednotném patentovém soudnictví. Zástupci jednotlivých zemí představili svůj postoj k projektu jednotného patentového soudu, prodiskutovali zejména problematiku statutu a kompetencí tohoto soudu a vysvětlili i národní úmysly ohledně uspořádání soudu prvního stupně. Vytvoření jednotného patentového soudnictví je považováno za nutný předpoklad pro fungování budoucího patentu Evropské unie a užitečné zlepšení ve vztahu k vymáhání práv z evropských patentů, a to předně s ohledem na potřebu zajištění rovnoměrné kvality a konzistentnosti soudních rozhodnutí, a tedy i právní jistoty pro majitele patentů.
Závěrečným tématem setkání ministrů středoevropského regionu bylo srovnání národních systémů v problematice výkonu rozhodnutí v rámci exekučního řízení. Ministři si vyměnili své zkušenosti týkající se národních systémů vymáhání pohledávek a pohovořili i na téma odměn soudních exekutorů a advokátů poskytujících právní pomoc. „U nás je situace odlišná, namísto soudních exekutorů máme státní orgán, finanční agenturu, která mimo jiné plní funkci vymáhání peněžitých pohledávek,“ řekl chorvatský ministr Orsat Miljenić.
Do Kroměříže společně s národní delegací zavítal například slovenský ministr spravedlnosti Tomáš Borec, maďarský ministr spravedlnosti Tibor Navracsics nebo chorvatský ministr spravedlnosti Orsat Miljenić.
„Jsem velice rád, že se podařilo navázat na loňské zasedání středoevropských ministrů spravedlnosti v maďarském Vészprému. Během dvou dnů jsme si vyměnili názory na řadu otázek a doufám, že věcné diskuse budou pro zúčastněné strany přínosné a že každá delegace bude mít možnost poučit se z praxe v ostatních zemích,“ komentoval výsledky jednání ministr Jiří Pospíšil.
Zástupci jednotlivých zemí středoevropského regionu v Kroměříži měli kromě oficiálních jednání příležitost prohlédnout si interiéry Arcibiskupského zámku a ochutnat tradiční moravská vína.
Petra Hrubá, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti