Morava v Kroměříži je již v normálu
10.00 h, 9.3.2009 - Hladina Moravy klesla pod 400 cm a na řece platí normální stav.
19.00 h, 8.3.2009 - Hladina řeky Moravy v Kroměříž poklesla pod 500 cm, platí I. SPA.
13.00 h, 8.3.2009 - Morava kolísá na úrovní kolem 525 cm. Po novém maximu mezi 10. a 11. hodinou, kdy hladina dosáhla 529 cm, začala Morava v Kroměříži opět mírně klesat na 527 cm v 12.30 h .
8.00 h, 8.3.2009 - Morava v Kroměříži začala po noční kulmiaci opět stoupat. Zatímco v době mezi půlnocí a druhou hodinou ranní hladina poklesla na 518 cm, od 3.00 h začala opět pozvolna stoupat. V 7.45 h na úroveň 526 cm. Stále platí II. SPA, přičemž povodňová komise situaci průběžně sleduje.
22.00 h, 7.3.2009 - Morava v Kroměříži kulminovala v 18 h na úrovni 522 cm a pozvolna klesá. V 21.30 h je hladina řeky na úrovni 520 cm. Stále však platí II. stupeň povodňové aktivity.
18.00 h, 7.3.2009 - II. stupeň povodňové aktivity trvá. Hladina Moravy v Kroměříži se mírně zvedá a dosáhla úrovně 522 cm. Vzestup hladiny Moravy v Kroměříži během odpoledne byl pouze mírný.
11.00 h, 7.3.2009 – II. stupeň povodňové aktivity. Povodňová komise města Kroměříže oznamuje, že byl v Kroměříži vyhlášen II. stupeň povodňové aktivity – stav pohotovosti. V 11 h byl na řece Moravě naměřen stav 507 cm. Tendence je zatím stále stoupající. Při II. SPA. probíhá sledování toku minimálně čtyřikrát denně, s větší četností pokračuje i činnost hlídkové a hlásné služby. O situaci neprodleně informuje obce níže na toku.
8.00 h, 7.3.2009 - hladina řeky Moravy dosáhla úrovně 477 cm. Platí I. stupeň povodňové aktivity.
12.30 h, 6.3.2009 - hladina řeky Moravy v Kroměříži dosáhla úrovně 441 cm, předpokládá se další vzestup. Nadále trvá stav bdělosti a povodňová komise průběžně situaci sleduje. Je zajištěna hlídková služba, která přímo v terénu i s pomocí dalších institucí soustřeďuje informace o vývoji situace. Prověřuje se spojení na účastníky povodňové ochrany, složky Integrovaného záchranného systému, správu toků, vlastníky vodních děl apod.
8.00 h, 6.3.2009 - Prvního stupně povodňové aktivity (SPA) dosáhla ve 4 hodiny ráno v pátek 6. března řeka Morava v Kroměříži. Hladina řeky ve městě stoupla na úroveň čtyř metrů a dá se předpokládat, že se i nadále bude zvedat. Přestože vyhlášení I. SPA ještě neznamená pro město a jeho okolí žádné nebezpečí, je stupeň označován za stav bdělosti a je potřebné situaci neustále sledovat.
„Objíždíme místa, která se v minulosti ukázala jako nejslabší články, jestli je vše v pořádku. V pohotovosti jsou i složky Integrovaného záchranného systému a vodohospodáři. Kontrolujeme také, jestli jsou břehy dostatečně vyčištěné, sledujeme všechny přítoky Moravy, včetně těch proti proudu řeky, a provádíme další nezbytné preventivní úkony," informoval Peter Vodák, tajemník kroměřížské povodňové komise. Podle něj se dá předpokládat, že hladina bude během víkendu i nadále stoupat a může dosáhnout II. stupně povodňové aktivity.
Stupni povodňové aktivity (SPA) se rozumí míra povodňového nebezpeční vázaná na vodní stavy nebo průtoky v povodňových hlásných profilech na vodních tocích (Hlásný profil povodňové služby je místo na vodním toku, sloužící ke sledování průběhu povodně. V Kroměříži se nachází na pravém břehu řeky Moravy přiléhajícím k Podzámecké zahradě). První SPA označujeme jako stav bdělosti. V Kroměříži je vyhlašován v případě, stoupne-li hladina Moravy nad úroveň čtyř metrů. Od jeho vyhlášení mají vodní stavy dle povodňového plánu sledovat minimálně jednou denně, při trvající stoupající tendenci vody v toku častěji (v praxi se svat sleduje v podstatě nepřetržitě každou hodinu). Povodňový orgán města musí zajistit hlídkovou službu a soustřeďuje informace o vývoji situace. Prověřuje spojení na účastníky povodňové ochrany, složky Integrovaného záchranného systému (IZS), správu toků, vlastníky vodních děl apod.
Další informace povodňové komise:
Monitoringem toků se zabývá povodňová komise, kterou ustanovil Městský úřad v Kroměříži pro případ mimořádných událostí spojených s hrozbou vodního živlu. Ze stejných důvodů byl sestaven i Povodňový plán, který slouží jako podklad pro činnost komise. Jedná se o praktický a podrobně zpracovaný dokument, který popisuje postupy při řešení krizových událostí nejen ve vztahu k řece Moravě, ale i všem ostatním tokům v regionu a ve vztahu k vodě vůbec. Je to souhrn organizačních a technických opatření potřebných k odvrácení nebo zmírnění škod při povodních, ať už na životech, majetku občanů a společnosti či na životním prostředí.
Povodňová komise, kterou tvoří předseda (starosta města), místopředsedové (místostarosta a tajemník městského úřadu), tajemník (vedoucí vodoprávního úřadu) a další členové, je povinna plnit celou řadu úkolů. Organizuje a zabezpečuje například hlásnou povodňovou a hlídkovou službu, v rámci územní působnosti vyhlašuje a odvolává stupně povodňové aktivity, zabezpečuje varování právnických a fyzických osob, organizuje, řídí, koordinuje a ukládá opatření na ochranu před povodněmi podle povodňového plánu, zajišťuje pracovní síly a věcné prostředky na provádění záchranných prací, zabezpečuje evakuaci a návrat, dočasné ubytování a stravování evakuovaných občanů a zajišťuje další záchranné práce.
Mimo období povodní se komise schází k projednávání závažných otázek, vztahujících se k zabezpečení ochrany před povodněmi. V rámci preventivních opatření organizuje povodňové prohlídky, které zjišťují, zda nejsou na vodních tocích, vodních dílech a zařízeních v záplavových územích závady. Tyto prohlídky se provádějí zpravidla před jarním táním. Povodňové orgány mohou za základě údajů od povodňové hlídky vyzvat vlastníky pozemků, staveb a zařízení v záplavovém území k odstranění předmětů a zařízení, které mohou způsobit zhoršení odtokových poměrů nebo ucpání koryta. Pokud této výzvy vlastníci neuposlechnou, může povodňová komise takovou povinnost uložit rozhodnutím.
Stupni povodňové aktivity (SPA) se rozumí míra povodňového nebezpeční vázaná na vodní stavy nebo průtoky v povodňových hlásných profilech na vodních tocích (Hlásný profil povodňové služby je místo na vodním toku, sloužící ke sledování průběhu povodně. V Kroměříži se nachází na pravém břehu řeky Moravy přiléhajícím k Podzámecké zahradě). První SPA označujeme jako stav bdělosti. V Kroměříži je vyhlašován v případě, stoupne-li hladina Moravy nad úroveň čtyř metrů. Od jeho vyhlášení se sledují vodní stavy minimálně jednou denně, při trvající stoupající tendenci vody v toku častěji. Povodňový orgán města musí zajistit hlídkovou službu a soustřeďuje informace o vývoji situace. Prověřuje spojení na účastníky povodňové ochrany, složky Integrovaného záchranného systému (IZS), správu toků, vlastníky vodních děl apod.
Stoupne-li hladina řeky Moravy v Kroměříži na pět metrů, vyhlašuje povodňová komise II SPA. Sledování toku probíhá minimálně čtyřikrát denně, s větší četností pokračuje i činnost hlídkové a hlásné služby. O situaci neprodleně informuje obce níže na toku. Limit pro vyhlášení III SPA v Kroměříži činí šest metrů a tento stupeň se vyhlašuje v případě reálného nebezpečí vzniku škod většího rozměru, ohrožení životů a majetku v záplavovém území. Pokud je patrná i v této fázi stoupající tendence hladiny, zahájí povodňové orgány neprodleně evakuaci z ohroženého území. Evakuaci řídí štáb města a postupuje dle krizového plánu. O zahájení rozhodne starosta. Evakuace se vztahuje na všechny osoby v místech ohrožených mimořádnou událostí s výjimkou osob, které se budou podílet na záchranných pracích, na řízení evakuace, nebo budou vykonávat jinou neodkladnou činnost v oblasti ochrany před povodněmi. Přednostně jsou evakuováni obyvatelé do 15 let, pacienti ve zdravotnických zařízeních, zdravotně postižené osoby a doprovod osob jmenovaných skupin. O vyhlášení II. a III. SPA jsou obyvatelé města informováni varovným signálem sirény, prostřednictvím sdělovacích prostředků, státní i městské policie, mobilních povodňových hlídek a oznámení místním rozhlasem.