MUZEUM KROMĚŘÍŽSKA MÁ NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKU
Dne 28. května 2014 na svém zasedání schválila vláda 25 nových národních kulturních památek. Tohoto prestižního titulu se dostalo i větrnému mlýnu u Velkých Těšan, který vlastní Zlínský kraj a spravuje Muzeum Kroměřížska v Kroměříži.
Na území dnešního okresu Kroměříž bylo ještě na počátku 20. století 50 větrných mlýnů. Do dnešní doby se zachovaly se pouze tři – jeden v Kunkovicích a dva vlastní Muzeum Kroměřížska - jeden v Rymicích, kam byl přenesen z Bořenovic, a druhý, u Velkých Těšan, byl prohlášen národní kulturní památkou (NKP).
Větřák postavil mlynář Josef Bartoň v roce 1830. Posledním mlynářem, který mlýn provozoval, byl Josef Páter. Pracoval v něm celých 46 let. Po 2. světové válce již mlýn nebyl v provozu.
V roce 1972 vykoupil mlýn tehdejší Okresní národní výbor v Kroměříži a jeho stavební četa započala s opravou, kterou dokončili a instalaci větrného zařízení provedli pracovníci Muzea Kroměřížska.
Větřák patří k typu větrných mlýnů zvaných sloupové, beraní nebo německé.
Konstrukce je celodřevěná, dvoupatrová s otočnou konstrukcí. Krytý je šindelovou střechou.
Ve 2. patře zvaném „zanáška“ je vlastní mlecí zařízení s palečným kolem a kameny.
V prvním patře, ve „mlýnici“ je vysévací soustava a také „šalanda“ ,malá místnost, kde odpočíval mlynář a shromažďovali se mleči.
Ve spodní části – „podemlýní“ – je konstrukce s mohutným trámovím a zařízením pro otáčení mlýna.
Osudy mlýna přiblížil Jindřich Spáčil v povídce „Mlýn pod Kříbem“.
( Text volně dle Doc. PhDr. Miroslava Války, Ph.D. )