Na pořádek v Kroměříži dohlédnou čtyři asistenti prevence kriminality
Na pořádek v Kroměříži budou až do roku 2020 dohlížet čtyři asistenti prevence kriminality, dosud byli jen tři. Muži budou placeni z projektu financovaného z evropských fondů. Jejich úkolem je předcházet potenciálním problémům, pomáhat obyvatelům města i turistům a upozorňovat strážníky na situace, které asistenti sami řešit nemohou, řekl starosta Jaroslav Němec, který odpovídá za městskou policii.
První dva asistenti prevence kriminality nastoupili k městské policii ve druhé polovině roku 2015, loni už na této pozici pracovali tři muži. Placeni byli z projektu prevence kriminality ministerstva vnitra, od letoška je prostřednictvím projektu nazvaném Asistent prevence kriminality ve městě Kroměříž (reg. č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/16 064/0006345) financují zmíněné fondy Evropské unie. Díky nim jeden asistent prevence kriminality přibude.
„Budou tak častěji vidět v ulicích. Hlídají přechody pro chodce, chodí kolem škol a školek i do Podzámecké zahrady, Bezručova parku či po Erbenově nábřeží. Monitorují také dětská hřiště, zapojují se do výchovy dětí školáků na dětském dopravním hřišti a pomáhají předcházet konfliktům na úřadu práce,“ popsal ředitel kroměřížské městské policie Libor Kubiš.
Asistenty prevence kriminality využívají i turisté. „Zastaví nás a ptají se například, kde mohou zaparkovat nebo kde je bankomat, v němž si mohou rozměnit eura. Obyvatelé města nám zase hlásí třeba poškozené lavičky, zničené dopravní značky a povalené popelnice. Každý den přináší neskutečné množství podnětů, které předáváme městské policii,“ uvedl Jiří Pospíšil, který pracuje jako asistent prevence kriminality od dubna loňského roku.
Předtím byl údržbářem, na novém zaměstnání ho lákala zejména práce mezi lidmi. „Baví mě to mezi nimi více, než se stroji,“ řekl s úsměvem Pospíšil. Obyvatelé i návštěvníci Kroměříže prý byli při setkání s asistenty prevence kriminality nejdříve překvapeni, záhy si však na ně zvykli. „Teď už se na nás sami obracejí. Cítíme, že se nám podařilo získat si důvěru lidí,“ pochvaloval si Pospíšil.
Asistenti prevence kriminality ve městě pracují převážně od 7:00 do 15:30, podle potřeby ale mohou být nasazeni až do 22:00. Momentálně jsou v Kroměříži na této pozici zaměstnáni čtyři muži ve věku zhruba od 30 do 60 let. Čtvrtého asistenta prevence kriminality radnice letos vybírala z osmi uchazečů. „Vítěz ostatní převyšoval komunikačními schopnostmi,“ upozornil na hlavní požadovanou dovednost asistentů Kubiš.
Kromě toho uchazeči musí mít základní právní vědomí, musí znát vyhlášky a nařízení města a také se v Kroměříži musejí dobře orientovat. „Důležité je i zvládat emoce a umět jednat s lidmi,“ doplnil Pospíšil. Při službě se zatím jen jednou dostal do konfliktní situace. „Byli jsme při rvačce. Rozdělili jsme oba muže a zavolali jsme strážníky. Rváči se nebránili, měli z nás respekt,“ uzavřel Pospíšil.