Na rozvoj elektronické komunikace v Kroměříži přispěla Evropská unie
Kroměříž – K celé řadě změn v oblasti elektronické komunikace došlo v uplynulých letech v Kroměříži. Díky realizaci dvou projektů shodně nazvaných Rozvoj informačních a komunikačních technologií v Kroměříži I a II mají nyní občané i návštěvníci ve městě snadnější přístup k informacím. Oba projekty z velké části financovala Evropská unie.
První z projektů zavedl internet do místních částí Bílany, Postoupky a Těšnovice. „Místa s veřejným přístupem byla zřízena ve zdejších pobočkách Knihovny Kroměřížska s tím, že je občané mohou využívat kdykoliv v rámci otvírací doby,“ vysvětlila Petra Nováková z oddělení informatiky kroměřížské radnice. Dalším místem pokrytým signálem je Velké náměstí. „Každý občan nebo turista si zde může sednout na lavičku či zahrádku a má-li k dispozici notebook se zařízením, které umožňuje připojení, má volný přístup na internet,“ uvedla Nováková. Pokud s sebou zájemce o surfování potřebnou techniku nemá, může využít bezplatného internetu v kroměřížském Informačním centru, které také v rámci projektu slouží jako veřejně přístupné místo. Novinkami jsou také připojení Střediska volného času Šipka k internetu a tvorba nových webových stránek města Kroměříže. „S výjimkou středy, která je vyhrazena maminám na mateřské dovolené, mají zájemci na Šipce každé dopoledne k dispozici zdarma pět nových počítačů připojených na světovou síť. Co se týče webové prezentace města, díky projektu byly stránky předělány tak, aby zahrnovaly kompletní informace nejen o činnosti radnice, ale o městě jako celku,“ dodala Petra Nováková.
Na tyto kroky navazuje i druhý úspěšný projekt. Zahrnuje další veřejně přístupné internetové stanice v místních částech Drahlov a Trávník a řeší připojení na internet v Centru pro seniory a zdravotně postiženou mládež a v Poradenském centru pro neslyšící a nedoslýchavé. Těsně před dokončením je instalace informačního kiosku v budově kroměřížského nádraží. Jde o počítač v bezpečnostní schránce s dotykovým displejem, v němž mohou cestující vyhledávat potřebné informace. Stánek bude v provozu po celou otvírací dobu nádražní budovy,“ vysvětlil Jan Pšeja, vedoucí radničního oddělení informatiky a dodal: „Novinkou je také webová prezentace Domu kultury. Má podobu interaktivního systému s možností internetové rezervace vstupenek, což je oproti původnímu stavu velký pokrok. Změn v Domě kultury je však víc. Společenský sál v přístavbě je vybaven indukční smyčkou, která je velmi užitečným pomocníkem pro neslyšící a nedoslýchavé návštěvníky, protože dokáže zesílit signál ozvučené produkce. Dům kultury včetně kavárny v přízemí je pokryt i bezdrátovým signálem pro připojení na internet, což je vzhledem k předpokladu konání nejrůznějších konferencí nezbytnou službou,“ sdělil Jan Pšeja.
Zcela nový způsob komunikace přinesl projekt i do radničních prostor. Na odborech vnitřních věcí a dopravy se občané mohou při vyřizování cestovních dokladů, řidičských, technických či občanských průkazů setkat s Kroměřížským interaktivním metropolitním rezervačním a informačním systém (KIMRIS). V přízemí a posledním podlaží radniční budovy B je umístěn terminál, ve němž si občan zvolí činnost, kterou potřebuje vyřídit. „Terminál mu přidělí pořadové číslo a vyzve ho v okamžiku, kdy přijde na řadu. Tento systém by měl v brzké době začít fungovat i s možností rezervace prostřednictvím internetu,“ uvedl Jan Pšeja.
Realizace prvního projektu přišla celkem na 1,2 milionu korun, přičemž dotace Evropské unie činila 900 tisíc korun. Náklady na druhý projekt se pohybují kolem jednoho milionu devíti set tisíc korun. Z fondů EU radnice získala 1,4 milionu korun.