Nová úpravna vody VAK přinese kvalitnější vodu
Ve čtvrtek 17. října 2013 byla slavnostně otevřena nově zrekonstruovaná úpravna vody VAK Kroměříž. Pro 100 tisíc lidí v okrese Kroměříž přinese novou kvalitu životadárné tekutiny – vody. Další informace k aktuálnímu tématu přináší v rozhovoru starostka Daniela Hebnarová.
Město Kroměříž vlastní majoritní podíl v akciové společnosti VAK Kroměříž. Co to obyvatelům – odběratelům přináší?
Máme čtvrtou nejlevnější vodu v České republice. Naštěstí se podařilo odolat pokusům v minulosti, které usilovaly o prodej akcií. Jsem přesvědčená, že by to byla nenahraditelná chyba. Nejenom ekonomická. Zdroj vody a nyní také jeho technologická úprava pro vodovodní síť budou mít tu nejvyšší kvalitu a to je hodnota, která dává smysl v přítomnosti i pro budoucnost. Rozhodně se budu vždy zasazovat o to, abychom jako město svůj rozhodující vliv udrželi. Už kvůli našim dětem.
Vnímáte vodu jako strategickou surovinu?
Samozřejmě. Stačí sledovat, jak se její cena proměnila za posledních dvacet let. A to nejen na příkladu města či naší republiky. V globálním měřítku se vlastnictví vodních zdrojů, jejich kontrola a ochrana řeší jako téma v OSN a na dalších odborných úrovních. Voda je totiž symbol života. Cítím v tom logickou vazbu - pokud máme kontrolu nad naší vodou, lidé v tomto městě vlastně drží kus toho městského stříbra v rukách. Protože vím, jak někdy zapomínáme na ty nejobyčejnější věci, jsem ráda, že otevření moderního provozu VAK na toto upozorní.
Čím je nově uvedený provoz úpravny vody unikátní?
Od začátku roku se celá technologie zkoušela a ověřovala. Jedná se o nemalý investiční počin ve výši 182 milionů. Dvě třetiny nákladů pokryjí dotační tituly, zbylá část je hrazena z rozpočtu společnosti VAK Kroměříž. I když nejsem odborník, pokusím se to shrnout i pro ostatní laiky: dřívější mechanický postup provzdušňování vody s následnou úpravou přidáním roztoku vápenatého hydrátu bude nahrazen chemickou oxidací vody pomocí ozonu. Technologická zařízení pocházejí z Francie a obdobně vybavených provozů v Evropě není mnoho.
Lze nějak stručně vyjádřit přínos celé rekonstrukce úpravny vody a nově zaváděné ozonové technologie?
Měla jsem stejnou otázku na pana ředitele Lejsala z VAK Kroměříž. Jeho odpověď mě doslova nadchla: dojde ke snížení provozních nákladů při úpravě vody, vytvoří se automatizovaný provoz se zárukami vyššího zabezpečení a spolehlivosti dodávek do vodovodní sítě. Pro spotřebitele je však asi nejdůležitější, že kvalita dodávané pitné vody bude díky nové technologii ještě vyšší. A to je plus pro budoucnost i pro zdraví.
Martin Číšecký