Nově rekonstruovaná čistička v Hulíně je jednou z nejmodernějších v republice
HULÍN – Po pěti letech příprav a usilovné práce na zlepšení kvality vody v řece Rusavě dnes byla za účasti mnoha čestných hostů slavnostně otevřena rekonstruovaná čistírna odpadních vod v Hulíně. Město Hulín leží na dolním toku nepříliš vodné říčky Rusavy, přibližně 6 km pod městem Holešov a zasahuje spolu s čistírnou odpadních vod do pásma hygienické ochrany druhého stupně zdroje pitné vody Zlínské aglomerace.
Původní čistírna vybudovaná v 80 letech minulého století už neplnila přísné limity původních stupňů čištění a tak byla nutná rekonstrukce a rozšíření. Příprava projektu, jehož investorem je Vodovody a kanalizace Kroměříž a.s., začala již v roce 2005. O tři roky později byla tomuto projektu přiznána více než 43 milionová dotace. Intenzifikace ČOV Hulín přispěje nejen ke zlepšení životního prostředí, ale zajistí především čištění odpadních vod města Hulína v souladu se součastnými technologickými požadavky, a vypouštěné odpadní vody budou v souladu se stávající legislativou ČR i přísnými limity EU.
„Dobré dílo se podařilo a z toho mám velikou radost. Občas slýcháváme z médií, že mnohé obce nad 2 tisíce ekvivalentních obyvatel musí do konce roku zabezpečit čištění odpadních vod a že to nestihnou. Někteří to nestihnou také proto, že přistoupili na nešťastný model zprivatizování zisků a znárodnění nákladů na který EU nepřispěje ani jedno euro. My jsme tady v Hulíně svědky toho, že se dobré dílo podařilo a tím se také splnil onen závazek v nutnosti odkanalizování. Když se podívám vedle na torzo cukrovaru, chci vyslovit jedno přání, aby tyto zdroje vody a tyto čistírny zůstaly v rukou obcí a měst a aby se nestalo to, co se stalo třeba ve zlínském okrese nebo aby Francouz získal zisky za zavřené cukrovary a místo abychom cukr vyváželi ho museli draze kupovat. K tomu si musíme osladit o kostku cukru navíc, protože je tam více vápna než-li cukru a ve finále miliardy zisků odvezl Francouz. Buďme hrdý národ a podržme si co máme, protože my to umíme a moc bych si přál, aby děti, které jsou tu dnes s námi jako účinkující, jednoho dne neproklínaly někoho za to, že vodu převedl na cizince a oni pak tuto vodu draze platily. Pevně věřím, že akcionáři v tomto okrese jsou moudří a ponechají si vše ve svých rukou,“ pronesl ve svém projevu hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.
Vodovody a kanalizace Kroměříž a.s. si díky městům Kroměříž, Morkovice a obcím Dřínov či Zborovice a dalším obcím zachovaly vlastnickou strukturu a akcie zůstaly ve vlastnictví těchto obcí, čímž byla splněna náročná podmínka pro získání dotací z EU v maximální výši.
Rekonstrukce ČOV v Hulíně byla zahájena v srpnu 2009 a dokončena v červnu 2010. Při financování byla využita dotace z Operačního programu životní prostředí EU ve výši přesahující 41 milionů korun, Státního fondu životního prostředí ve výší 2,5 milionu korun. Investor akce Vodovody a kanalizace Kroměříž a.s. poskytl zbylých 8,5 milionů korun. Celkové náklady projektu činí včetně DPH více než 80 milionů korun, které se však nijak nepromítnou do ceny vody pro koncové odběratele. „EU nám poskytla nejen peníze, ale také nám dala moudře pokyn v tom, že tyto poskytnuté finance nesmíme započítat do nákladů ze kterých se vypočítává cena vody,“ dodal starosta města Kroměříž a místopředseda představenstva VAK Kroměříž a.s. Miloš Malý.
(převzato z tiskové zprávy Zlínského kraje)