Občané mohou navrhovat projekty na zlepšení života v Kroměříži
Kroměřížská radnice spouští participativní rozpočet. Jedná se o proces, ve kterém obyvatelé města sami navrhnou projekty na zlepšení života v Kroměříži. „Máte nápady, jak změnit k lepšímu místo, kde žijete? Zajímá vás rozvoj města? Děláte rádi něco pro druhé? Pak právě pro vás je určený participativní rozpočet. Pojďme společně tvořit Kroměříž, Vaši Kroměříž,“ vyzval občany města starosta Tomáš Opatrný.
Smyslem participativního rozpočtu je snaha vtáhnout obyvatele do dialogu o utváření místa, kde žijí, snaha ukázat lidem, jaké jsou možnosti města a jak se mohou na jeho tvorbě podílet. „Participativní rozpočet nabízí prostor pro kreativitu a nápady občanů. Zároveň je to i příležitost pro konstruktivní komunikaci. Důležitou součástí participativního rozpočtu totiž jsou veřejná setkání a debaty a návrzích. Těším se na to, že poznám nové lidi, kteří mají chuť a energii pracovat na vylepšení Vaší Kroměříže, jak jsme participativní rozpočet města nazvali,“ dodal Opatrný.
Občané mohou podávat návrhy společensky prospěšných projektů, které celkově zlepší kvalitu života v Kroměříži a místních částech a které podpoří zapojování místních komunit. „Navrhované projekty by měly mít minimální hodnotu 50 tisíc korun a maximální hodnotu 500 tisíc korun. V rozpočtu města budou příští rok na jejich realizaci vyčleněny dva miliony korun,“ poznamenal místostarosta Karel Holík.
Návrh může podat občan starší 18 let, který má vztah k městu Kroměříži (trvalé bydliště není podmínkou). Každý občan může podat maximálně tři návrhy, které musí být realizovatelné na území Kroměříže a jejích místních částí a současně na pozemcích ve vlastnictví města. Může se jednat o projekty vedoucí k úpravám veřejných prostor, zeleně, zřizování volnočasových areálů a prvků nebo o investiční a stavební akce ve veřejném prostoru. „Občané mohou navrhnout například instalaci mobiliáře, vybudování hřiště, naučné stezky, umístění laviček, košů, stojanů na kola, venkovní trampolíny, turistická odpočívadla, pítka, instalaci herních prvků, úpravu kontejnerových stání, autobusové zastávky, komunitní zahrady, ekocentra nebo Re-Use centra. Podporovány naopak nebudou projekty na opravu chodníků a komunikací či projekty, které by vyžadovaly změnu územního plánu,“ popsala Michaela Jiříková, koordinátorka projektu Zdravé město, která má participativní rozpočet na starost.
Návrhy lze podávat od 1. června do 31. července, a to na formuláři, který zájemci stejně jako kompletní informace o participativním rozpočtu najdou na webu www.vasekromeriz.cz. Vytištěný, vyplněný a podepsaný formulář lze doručit osobně na podatelnu městského úřadu v ulici 1. máje (do 31.7.2023 17:00) nebo poslat poštou v obálce označené heslem „Vaše Kroměříž“ (s razítkem nejpozději s datem 31.7.2023). Podané návrhy budou poté vyhodnoceny a projekty, které splní formální náležitosti a projdou věcným hodnocením, budou představeny a prezentovány veřejnosti, která o nich bude následně hlasovat. „První kolo hlasování se uskuteční na veřejné prezentaci projektů v říjnu letošního roku, druhé kolo bude elektronické prostřednictvím aplikace Mobilní Rozhlas s termínem říjen a listopad 2023. Vítězné návrhy bude poté schvalovat Rada města Kroměříže, přičemž celková částka nesmí překročit dva miliony korun. Realizace projektů je plánována na rok 2024,“ uzavřela Jiříková.