Odborníci debatovali o bezpečnosti v tuzemských školách
Kroměříž – Co můžeme udělat pro to, aby byly naše děti ve školách v bezpečí? Tuto a spoustu dalších otázek si kladli účastníci třetí celostátní konference na téma Bezpečná škola, která se konala v úterý 10. června v prostorách Střední zdravotnické školy v Kroměříži. Odborníci se zabývali zejména protiúrazovou prevencí, zejména proto, že úrazy jsou hlavní příčinou úmrtí českých dětí a mladých dospělých.
„Pokud bychom uměli účinně předcházet úrazům, zachránili bychom každý rok život 153 dětem," upozornila Veronika Benešová z Centra úrazové prevence 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Bezpečnost ve školách je podle ní obzvláště důležitá. „Bezpečnosti v dopravě je dnes věnováno nejvíce pozornosti, více než bezpečnosti v jiných úsecích života, například v domácnosti či právě ve škole. V dopravě je skutečně nejvíce úmrtí, ale co do četnosti úrazů, ve školách a doma se jich stane mnohem víc, přestože méně závažných," uvedla Veronika Benešová.
Snížit úrazovost a vůbec zajistit ve školách vyšší bezpečnost je smyslem mezinárodního projektu Bezpečná škola, který je stěžejním tématem konference a který má v Kroměříži velmi dobré zázemí. „Již v roce 2003 nám Světová zdravotnická organizace (WHO) udělila jako prvnímu městu ve střední a východní Evropě titul Bezpečná komunita. Tento titul jsme nedostali za to, že by se nám již podařilo snížit počet úrazů, ale za to, že jsme splnili všechna kritéria stanovená WHO. A jedním z těchto kritérií je, že budeme své zkušenosti předávat dalším městům jak u nás, tak v zahraničí. A to je jedním z důvodů, proč pořádáme tuto konferenci," vysvětlila kroměřížská místostarostka Jarmila Číhalová. Protože právě dětská populace patří z hlediska úrazovosti k nejzranitelnějším, je řada programů realizovaných v Kroměříži zaměřena právě na děti. „Řada škol se zapojila do programu Bezpečná škola a dvě z nich, ZŠ Zachar a ZŠ Slovan, byly začleněny do mezinárodní sítě Bezpečných škol, která dnes čítá zhruba dvě desátky škol na celém světe," uvedla Číhalová.
Dlouhodobým cílem projektu Bezpečná komunita je různými prostředky a nástroji snížit do roku 2015 počet úrazů v kroměřížské populaci o 30 procent oproti výchozímu stavu z roku 2001.