Odpad ze zahrádek nelze ukládat na veřejných plochách
V Kroměříži v poslední době přibývá případů, kdy lidé odkládají odpad ze zahrádek na veřejných plochách, nejčastěji k cestám nebo ke stanovištím kontejnerů. „Dopouští se tak přestupku v rovině zakládání černé skládky. Peníze vynaložené na jejich odstranění by přitom město mohlo využít účelněji, na údržbu zeleně nebo na úklid,“ upozornil starosta Jaroslav Němec.
Jakmile na veřejnou plochu přinese odpad jeden člověk, na toto místo jej mnohdy začnou nosit i další občané. „Vzniká nevzhledné místo a kritika jde na vrub města. Odpad je následně odvezen, ale lidé jej sem často donesou znovu v přesvědčení, že město to řeší automaticky. Přitom každý občan Kroměříže může zdarma uložit odpad ze zahrádky na sběrném dvoře,“ dodal Martin Posolda z odboru služeb.
Město navíc dvakrát ročně zelený odpad ze soukromých zahrad sváží. Lidé ho mohou dát před dům v pytlích či krabicích, aby se dal dobře naložit. Termíny jsou známy dopředu, letos se svoz plánuje na 9. a 16. listopadu.
Kromě odpadu ze zahrádek se ve městě nyní objevují i černé skládky nábytku. „Někteří lidé jej začali vyhazovat na ulici, přestože mají také možnost odvézt ho zdarma do sběrného dvora. Pokud nábytek odvezeme my, další nezodpovědní lidé ho vyhodí na ulici také v domnění, že i o jejich nechtěný nábytek se město postará,“ uvedla Pavla Cielecká z odboru služeb.
Peníze z městské kasy si každoročně vyžádá také úklid drobného odpadu, zejména PET lahví, plechovek od nápojů či obalů od jídla, které nezodpovědní lidé pohazují na zem.
Systém odpadového hospodářství ve městě Kroměříž je přitom nastaven tak, že každý občan má možnost zlikvidovat odpad povoleným způsobem. Je dostatečný počet košů, popelnic nebo kontejnerů na domovní odpad a tříděný odpad, v provozu je sběrný dvůr, k tomu se provádí mobilní svozy pro všechny druhy odpadů. Každý občan dostane do schránky každoročně brožurku o odpadech, kde má uvedeny všechny potřebné informace.
Náklady na odstranění černých skládek přijdou město letos zhruba na 250.000 korun. Některé případy řeší také městská policie, ale zjistit pachatele se v drtivé většině případů nepodaří. Pachateli lze na místě uložit pokutu maximálně do 10.000 korun.