Oprav se letos dočkaly městské i soukromé památky
V Kroměříži v roce 2013 pokračovaly opravy vybraných památkových objektů zařazených do Programu regenerace městské památkové rezervace. Tak jako každým rokem radnice podpořila několik domů v majetku soukromých osob, letos ale do programu zahrnula i několik svých veřejných budov. Do oprav šesti historických objektů se investovaly celkem 2 miliony 360 tisíc korun, financovaných ze státní dotace poskytované prostřednictvím Zlínského kraje, ale i ze zdrojů města a vlastníků jednotlivých objektů.
„Město Kroměříž letos do Programu regenerace městské památkové rezervace zařadilo své tři objekty, včetně starobylé radniční budovy, a ve všech oprava zahrnovala repasování starých dřevěných oken a dveří. V letošním roce byla dokončena 2. etapa opravy oken a dveří radniční budovy č.p. 115 na Velkém náměstí, která navazovala na předchozí rok. Celkové náklady této etapy se pohybovaly ve výši 575 tisíc korun, z toho 237 tisíc korun pokryla státní dotace a 338 tisíc korun hradilo město ze svého rozpočtu," uvedla zastupitelka Blanka Šimůnková, která má na radnici na starosti právě městskou památkovou rezervaci a rozvoj města. Obdobně byla do programu zahrnuta i vedlejší budova na Prusinovského ulici bez č.p., kde dnes sídlí informační centrum. Celkové náklady činily 552 tisíc, přidělená státní podpora 228 tisíc a podíl města 324 tisíc korun. Posledním opravovaným objektem ve vlastnictví města byl dům na Prusinovského ulici č.p. 114, známý jako Starý pivovar, kde činila celková výše investice 605 tisíc korun, státní dotace 249 tisíc a vlastní podíl města 356 tisíc korun.
Dalšími opravovanými objekty byli měšťanský dům č. p. 106 na Velkém náměstí, kde se v celkovém objemu 400 tisíc korun restaurovala sochařská výzdoba na atice a opravovala fasáda, státní dotace činila 160 tisíc korun, město přispělo 40 tisíci korunami a zbývající částku hradil vlastník. Na Riegrově náměstí došlo k opravě portálu měšťanského domu č. p. 124 (celková částka 78 tisíc Kč, dotace státu 31 tisíc Kč, příspěvek města 8 tisíc Kč). Posledním objektem zahrnutým letos do programu byl dům č. p. 232 v Tylově ulici, u něhož se opravovala střecha (celková investice 150 tisíc Kč, dotace státu 60 tisíc Kč, příspěvek města 15 tisíc Kč).
O výběru jednotlivých objektů vždy rozhoduje zastupitelstvo, které také musí významnou částkou přispět z rozpočtu města. Poměr příspěvku je přitom v rámci programu jasně stanoven podle toho, kdo je vlastníkem památkového objektu. „Je-li jím město, musí se na financování oprav podílet nejméně padesáti procenty. Stát může poskytnout maximálně padesát procent, většinou však jeho příspěvek bývá nižší," vysvětlila Blanka Šimůnková. „Do roku 2013 včetně byl u majetku církve příspěvek poskytován do výše sedmdesáti procent a město muselo přispět minimálně dvaceti procenty. Od roku 2014 dochází ke změnám v poskytování příspěvku. V případě, že je majitelem opravované památky soukromá osoba, fyzická osoba či církev, stát přispívá všem maximálně padesáti procenty, město do oprav musí vložit nejméně deset procent nákladů a zbývající část hradí vlastník" dodal Blanka Šimůnková.
„Jsme samozřejmě rádi za každou korunu, ale pokud bychom chtěli zdejší památky uvést do ideálního stavu, jaký by si jistě zasloužily, potřebovali bychom peněz mnohem více," poznamenala starostka Daniela Hebnarová.