Oprav se v Kroměříži dočká balustráda kostela i dům v historické ulici
Kroměříž – Kroměřížská radnice každoročně připravuje program regenerace Městské památkové rezervace (MPR), zahrnující opravy vybraných památkových objektů ve městě. Při této příležitosti se město snaží využívat dotačního titulu, který vypisuje ministerstvo kultury. Letos se Kroměříži podařilo z ministerstva získat dotaci ve výši 1 milion 680 tisíc korun, která bude společně s penězi města a vlastníků objektů použita na opravu balustrády kostela Panny Marie a domu č. p. 64 ve Ztracené ulici.
Kroměřížská radnice od ministerstva kultury na opravu památek požadovala původně 30 milionů korun, z programu regenerace MPR však bylo Kroměříži přiděleno pouze 1 680 tisíc korun. „Je to zcela logické číslo, protože i ministerstvo má omezené zdroje a dotace se snaží rozdělit přiměřeně mezi všechny žadatele. Abychom netříštili síly, rozdělili jsme přidělené prostředky do dvou staveb,“ informoval kroměřížský starosta Miloš Malý.
Jedním z vybraných objektů je kroměřížský kostel Panny Marie, jehož balustráda nutně vyžaduje opravu. „Je po léta zanedbávána kvůli nedostatku financí ze strany církve. Dochází zde k vlhnutí opětné zdi, která nemá žádnou kvalitní izolaci. Ve špatném stavu je i samotná dlažba balustrády,“ vysvětlil starosta. Druhým vybraným objektem je dům č. p. 64 ve Ztracené ulici, který společně s domem č. p. 63 tvoří vstup do této historické uličky od kroměřížského zámku. „Dům číslo 64 má již opravenou střechu a štít. Zbývá dokončit přední a dvorní fasádu a vyměnit všechny truhlářské, zámečnické a klempířské prvky,“ popsal Miloš Malý.
O výběru jednotlivých objektů rozhoduje zastupitelstvo, které také musí významnou částkou přispět z rozpočtu města. Poměr investic je přitom v rámci programu jasně stanoven podle toho, kdo je vlastníkem památkového objektu. „Je-li jím radnice, musí se na financování oprav podílet nejméně padesáti procenty. Stát může poskytnout maximálně padesát procent, většinou však jeho příspěvek bývá nižší,“ vysvětlil místostarosta Petr Sedláček. Pokud je majitelem opravované památky soukromá osoba, její minimální podíl činí čtyřicet procent. Stát pak přispívá maximálně padesáti procenty a radnice do oprav musí vložit nejméně deset procent nákladů. „V případě, že je opravovaný objekt v majetku církve, stát může formou dotace poskytnout až 70 procent. Město ze svého rozpočtu dává minimálně 20 procent a alespoň deseti procenty se musí na opravách podílet vlastník. Vzhledem k tomu, že církev zpravidla nemá dostatek prostředků na rekonstrukci svých památek, přispíváme na úhradu církevního podílu i my,“ poznamenal místostarosta s tím, že letos radnice poskytne církvi na úhradu jejího podílu příspěvek ve výši 150.003 koruny.