Pátá Švabinského luneta bude zdobit Muzeum Kroměřížska
Mozaikovou lunetu Maxe Švabinského s názvem Budovatelé Národního divadla budou moci již brzy obdivovat obyvatelé i návštěvníci Kroměříže. Poslední část pětidílného cyklu lunet původně určeného pro výzdobu Národního divadla v Praze bude umístěna do připravené niky v podloubí před vstupem do Muzea Kroměřížska. Na realizaci projektu se dohodly město Kroměříž a Muzeum Kroměřížska. Doposud je luneta uložena v prostorách Arcibiskupského zámku, aniž by ji mohla veřejnost vidět.
„Čtyři z pěti Švabinského mozaikových lunet připomínajících významné události české historie jsou umístěny na zdi areálu hotelu a restaurace Octárna, bývalého františkánského kláštera, a jsou veřejnosti běžně přístupné. Umístěním páté lunety v podloubí muzea vznikne pro turisty další lákavý cíl putování městem,“ řekl radní Jiří Kašík, který má na starost kulturu a cestovní ruch. „Podnět k realizaci vzešel od nás, symbolicky se tak luneta propojí s Památníkem Maxe Švabinského, kde prezentujeme sedm desetiletí umělcovy tvorby,“ doplnila Martina Miláčková, ředitelka Muzea Kroměřížska.
Pětice obloukových mozaikových obrazů, které Max Švabinský vytvořil ve 40. letech minulého století, byla původně určena na výzdobu lodžie severního průčelí Národního divadla v Praze. Tam ale umístěny nebyly, a tak od roku 1973 zdobily okenní výklenky Colloredovy kolonády v Podzámecké zahradě. Na konci minulého století v souvislosti s úpravami zahrady byly čtyři z pěti lunet instalovány na zeď areálu Octárny. Jsou to mozaiky s názvem: Libuše věští slávu Prahy, Karel IV. zakládá univerzitu, Jan Žižka vede tábority do boje a Komenský se loučí s vlastí. Umístění páté lunety cyklu Budovatelé Národního divadla u vstupu do Muzea Kroměřížska se připravuje.