PÉČE O MĚSTSKOU ZELEŇ V KROMĚŘÍŽI
PÉČE O MĚSTSKOU ZELEŇ V KROMĚŘÍŽI
Jelikož v průběhu posledních let došlo při údržbě zeleně k několika špatným zásahům, chtěli bychom doporučit některá opatření. Jedná se především o nevhodně provedené ořezy stromů, jejichž výsledkem bylo jak zdravotní, tak i estetické poškození dřevin. Měli bychom si uvědomit, že špatně provedené ořezy již natrvalo zničí vzhled a naruší dobrý zdravotní stav stromů. Jejich úprava je většinou nemožná nebo extrémně finančně náročná, takže z hlediska dlouhodobé perspektivy růstu na stanovišti je lépe takové dřeviny odstranit (mimo jiné hrozí i pokuta od ČIŽP). A takové řešení si v žádném případě nemůžeme dovolit. Kroměříž, jež je součástí UNESCO, by měla mít i péči o městskou zeleň na odpovídající úrovni.
Péči o městskou zeleň zajišťují pro Kroměříž ponejvíce Technické služby. Jejich výhodou je, že mohou být velmi operativní a v případě potřeby jsou schopny zasáhnout pomocí příslušných prostředků (plošina, motorové pily) velmi rychle. Nevýhodu může představovat sezónní najímání pracovníků, jejichž jedinou odborností jsou „papíry na motorovku“. Občas se přihodí, že se obyvatelé města z nejrůznějších důvodů sami odhodlají k „odborné“ úpravě vzhledu dřevin. Pak se nelze divit, že dojde až k jejich zmrzačení (myslím tím dřeviny) . Zvláště oblíbené jsou řezy typu „na hlavu“ u dřevin, které tento typ řezu nesnášejí a takových je většina. Dalším módním prostředkem, jak zabránit stínění, je úplné vyholení větví až ke špičce, takže strom připomíná plodnice bedly vysoké. Ukázkový příklad můžeme vidět na ulici Moravská, obyvatelé domů, kteří stromy takto upravili, jsou opravdu „odborníci“(viz. foto.) Obyvatelům Kroměříže vřele doporučujeme, aby se s problémy kolem dřevin (zvláště na pozemcích Města Kroměříže) obraceli vždy na správce městské zeleně a neřešili je špatně provedeným ořezem, popř. jedovatými zálivkami. Uložení pokuty za zmrzačení stromu je až krajním prostředkem, kterým se stejně stromům krása ani zdraví nevrátí. Proto u nevratných zásahů musíme dbát především na prevenci, což znamená pro firmy provádějící údržbu městské zeleně zaměstnávání vyškolených pracovníků a zajištění odborných školení. Např. krajně nevhodné je používat motorovou pilu na ořez větví o průměru menším než 10 cm. Na tyto případy je nutno používat ruční pilky (které jsou natolik kvalitní, že ořez trvá kratší dobu, než celý proces příprav a startování motorovky, nehledě k tomu, že proces je ekologický a k dřevinám velmi šetrný, kvalitní pilky se nemusí ostřit a pořizovací cena je do 2 tis.Kč). Investice vložené do vyškolení pracovníků a do kvalitních pracovních nástrojů se bohatě vyplatí.
V současné době jsou dostupné různé programy pro inventarizaci zeleně, kde je přesně zaznamenána podrobná charakteristika konkrétní dřeviny současně s plánem péče (např. doby a typy ořezů), který lze aktualizovat dle potřeby. Tak je zajištěn celkový přehled zeleně i stav konkrétních stromů. Stálo by za zvážení, jestli si takovou inventarizaci zeleň v Kroměříži nezaslouží i s odbornými posudky od specialistů.
Jako další prostředek ochrany zeleně se připravuje vyhláška města mimo jiné o provádění výkopů a určení minimální (1,5 m) vzdálenosti výkopu od kmene dřeviny, podle normy DIN z Německa, kterou se řídí např. Vyhláška o zeleni ve městě Brně (10/1994).
Mgr. Magda Šimčíková
OŽP MěÚ Kroměříž