Policie ocenila pracovnici radnice za pomoc po dopravní nehodě
Policie ocenila Pavlu Rygrovou, pracovnici oddělení sociálně právní ochrany dětí kroměřížské radnice (OSPOD), za poskytnutí pomoci po tragické dopravní nehodě. „Paní Rygrová byla krizovým interventům Policie ČR nápomocna při zjištění přechodného místa pobytu rodiny, u které bylo nutné provést vyrozumění o úmrtí jejího člena. Její následná přítomnost a praktická pomoc u této smutné události byla ukázkou vysoce profesionální práce a zejména lidské účasti v tíživé životní situaci,“ napsal v dopise zaslaném tajemnici radnice Pavel Nesvadba, ředitel kanceláře krajského policejního ředitele ve Zlínském kraji.
Rygrovou dopis od policie potěšil. „Občas se stává, že nám klienti poděkují za pomoc a ocení náš přístup. Ale jen málokdo to pošle písemnou formou na úřad. Moc si toho vážím,“ uvedla sociální pracovnice.
Při nehodě v květnu zemřel muž, jemuž soud po rozvodu svěřil do péče tři malé děti. Nejmladší jelo při nehodě na kole s otcem, dítě však ze střetu s nákladním vozidlem vyvázlo bez život ohrožujících zranění. Rygrová po tragédii dovedla dvě starší děti ze školy k matce, kde se dozvěděly o úmrtí tatínka. „Znali jsme se, bylo jednodušší se s dětmi bavit. Mohly mi říct, že je jim zle a vybrečet se. Věděla jsem, čím si při rozvodu rodičů prošly. A v době, kdy se to usadilo a problémy mezi rodiči už nebyly, přijde tento blesk z čistého nebe,“ povzdechla si Rygrová. V rodině strávila asi dvě hodiny. „Byly to nejhorší dvě hodiny mého pracovního života. Po návratu domů jsem si taky pobrečela,“ dodala Rygrová.
Policisté ocenili právě i znalost rodinných poměrů poškozených. „O rodinných vztazích měla vynikající přehled, což jí umožnilo dynamicky a prakticky reagovat na potřeby jednotlivých členů rodiny. V závěru intervence nabídla rodině navazující pomoc a tím i naději do budoucna, že je možné obtížnou situaci společnými silami zvládnout,“ doplnil Nesvadba. Rygrová je s rodinou stále v kontaktu. „Vážím si toho, že matka dětí, se kterou jsme měli dříve konflikty, mi pak poděkovala, že jsem v těžké chvíli byla s nimi. Jsem v kontaktu i s babičkou, maminkou otce. Pomáháme teď také rodině s vyřizováním sirotčího důchodu,“ uzavřela Rygrová.
Oddělení sociálně právní ochrany dětí se během roku zabývá řadou komplikovaných případů. Pracovníci často přispívají k jejich úspěšnému vyřešení, a to díky svým odborným znalostem i životním zkušenostem.