Práce na novém územním plánu Kroměříže brzdí obstrukce
Kroměříž chce nový územní plán, práce na něm však brzdí obstrukce ze strany neúspěšného uchazeče v soutěži o návrh územního plánu. „Je to nepříjemné, nicméně město má stále platný územní plán, i když některé komentáře v regionálním tisku tvrdí lživě opak,“ řekl místostarosta Pavel Motyčka. Město musí mít podle novely stavebního zákona nový územní plán do 1. ledna 2023. „Stále tak máme dost času na to, abychom ho vytvořili,“ dodal Motyčka.
Prodleva způsobená obstrukcemi však řadě lidí způsobuje potíže. Město nyní podle Pavla Máselníka, který má územní plánování na městském úřadě na starost, momentálně eviduje zhruba 80 žádostí od občanů a firem na změnu územního plánu. „Budou podkladem pro projektanta, který bude tvořit nový územní plán. Do té doby žadatelé o změnu územního plánu své záměry realizovat nemohou,“ upozornil Máselník. Zastupitelé takto na svém minulé zasedání odkázali další čtyři žádosti.
Územní plán je základní koncepční dokument města. Mimo jiné říká, kde se smí stavět, případně co a za jakých podmínek, kde třeba lze stavět byty a kde průmyslové objekty. Stanovuje ale například i podmínky pro už postavené stavby a navrhuje v krajině místa pro živočichy. Územní plán tak vytváří podmínky pro rozvoj města. Jeho tvorba trvá zhruba dva až tři roky. Územní plán je pro majitele pozemku prvním, s čím musí uvést do souladu svůj záměr. Předchází tak územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení.
Pořízení nového územního plánu schválilo zastupitelstvo už v březnu roku 2011. „V minulém volebním období se však už nic dalšího neudělalo,“ konstatoval Motyčka. Stávající koalice schválila zadání územního plánu v září 2015, radní pak v únoru loňského roku schválili veřejnou zakázku na realizaci územního plánu. V dubnu 2016 ale zakázku zrušili, neboť žádná nabídka nevyhověla požadavkům.
Rada tak v červenci minulého roku vyhlásila soutěž o návrh územního plánu. V prosinci 2016 porota anonymně určila pořadí tří soutěžících, které poté schválili radní. Prvním dvěma soutěžícím byla udělena cena, třetímu odměna. O zakázce město chtělo jednat s oceněnými účastníky soutěže. Odměněný soutěžící, společnost ARCHTEAM územní plánování z Brna, však podal námitky proti rozhodnutí a poté i podnět na zahájení správního řízení k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na základě rozhodnutí ÚOHS město rozhodnutí zrušilo. Letos v červenci ale radní v souladu se stanoviskem ÚOHS schválili stejné pořadí soutěžících jako v prosinci 2016.
ARCHTEAM územní plánování však podal námitky a podnět k ÚOHS znovu a úřad soutěž zrušil. Město proti jeho rozhodnutí podalo rozklad. „Město při zadání i vyhodnocování soutěže postupovalo podle zákona. Soutěž vrátit zpět k rozhodování o anonymních návrzích nelze, návrhy jsou již spojeny s konkrétními uchazeči. Je smutným faktem, že každé naše další rozhodnutí může stěžovatel napadnout a soutěž tak protahovat. Je otázkou, komu to prospěje a proč takto koná?“ uzavřel starosta Kroměříže Jaroslav Němec.