Pro kompostér si může přijít každý z obyvatel Kroměříže
Radnice zrušila omezení v podobě seznamu ulic, jejichž obyvatelé mají nárok na kompostér. Od 3. dubna si tak pro kompostér může přijít každý obyvatel Kroměříže, tedy i lidé z lokalit, kde jsou hnědé popelnice na bioodpad, zahrádkáři, obyvatelé bytových domů či chataři a chalupáři. „Kompostéry se budou vydávat do vyčerpání zásob. Kdo dřív přijde, ten si ho odnese,“ uvedl místostarosta Marek Šindler.
Město kompostéry vydává od poloviny ledna, zatím jich rozdalo asi polovinu z celkového počtu 2137. Stály zhruba 6,3 milionu korun, přičemž 85 procent nákladů město získalo dotací z evropských fondů. Kompostéry ve městě podpoří separaci odpadu. Byly nejdříve určeny pro obyvatele rodinných domů v přesně určených lokalitách Kroměříže a v místních částech. Od 1. března radnice seznam ulic rozšířila, neboť část občanů, kteří měli na kompostér v první vlně nárok, si pro něj nepřišla.
„Chtěli jsme, aby si kompostér vyzvedli především lidé z lokalit, kde nejsou rozmístěné hnědé popelnice na bioodpad. Počítali jsme od začátku s tím, že část z nich o kompostér zájem mít nebude, protože řada obyvatel rodinných domů se zahrádkaření nevěnuje. Proto nyní podle plánu dáváme možnost třeba i lidem z bytů, kteří mají zahrádky na okraji města nebo v místních částech, a také obyvatelům Vážan, kteří v prvních dvou vlnách na seznamu oprávněných nebyli,“ dodal Šindler.
Podle něj radnici žádné významné množství kompostérů nezůstane. „Od ledna jsme zaznamenali řadu dotazů na kompostéry od lidí z lokalit, kam kompostéry v prvních vlnách nebyly určeny. Zájem cítíme také od zahrádkářských sdružení. Nemáme tedy rozhodně „dotačně zamotanou hlavu“, jak nám podsouval komentář v Týdeníku Kroměřížska. A nebojíme se ani toho, že bychom nedodrželi podmínky dotace,“ řekl Šindler.
Kompostéry lidé dostávají jako výpůjčku, po pěti letech se stanou jejich majetkem. Občané přijdou na oddělení místních poplatků (budova městské policie na Velkém náměstí 33, lidé tam platí poplatky za odpad) podepsat smlouvu o výpůjčce a smlouvu darovací. Zahrádkáři musí uvést parcelní číslo a místo, kde zahrádku mají. Úředník také zkontroluje, zda občan není dlužníkem města. S podepsanou smlouvou lidé zajedou do zahradnictví Biopasu v ulici Albertova, kde jim bude kompostér vydán.
Podle Týdeníku Kroměřížska město nevěnovalo dostatek úsilí propagaci kompostérů. „Rozhodně se neomezila na tiskovou zprávu, jak tvrdí Týdeník. Využili jsme řadu komunikačních kanálů v čele s městským zpravodajem a internetovými stránkami radnice. O kompostérech psala regionální i celostátní média a vysílala o nich rádia. A také jsme informace v místních částech hlásili místním rozhlasem. Kdo aspoň trochu sleduje své okolí, o možnosti získat kompostér ví,“ mínil Šindler.
Například Týdeník Kroměřížska o tom, že Kroměříž bude rozdávat kompostéry, napsal od listopadu 2016 osm článků a navíc zmíněný komentář ve vydání 6. března 2018. Radnice ve věci vydala od prosince 2017 tři tiskové zprávy, které se objevily i na webu města, na jehož titulní straně je navíc odkaz se všemi informacemi. Téma kompostérů nechybělo ani v žádném ze čtyř letošních tištěných zpravodajů města. Objevilo se i ve zpravodajství Českého rozhlasu a Rádia Kroměříž.
O kompostérech psaly regionální INFOnoviny a Kroměřížský deník i celostátní deníky Mladá fronta Dnes a Právo. Informace se objevily i na internetových stránkách médií, a to kromě zmíněných deníků například i na regionálním webu www.kromeriz.cz nebo na celostátním www.parlamentnilisty.cz. Zprávy vydané agenturou ČTK pak pro zajímavost převzal třeba i web Českého sdružení pro biomasu biom.cz i ekologicky zaměřené stránky www.enviweb.cz, www.ekolist.cz či odpady-online.cz.